دولت بایدن برخی از معافیت‌‌ها تحریمی ایران را با هدف رسیدن به توافق بازگرداند

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت بایدن روز جمعه چهار فوریه برخی از معافیت‌های تحریمی ایران را که در زمان ترامپ لغو شده بود، بازگرداند. به نظر می‌رسد این اقدام نیم‌نگاهی به مذاکرات احیای برجام در وین داشته باشد.

آگهی

دولت بایدن روز جمعه چهار فوریه برخی از معافیت‌های تحریمی ایران را که در زمان ترامپ لغو شده بود، بازگرداند. به نظر می‌رسد این اقدام نیم‌نگاهی به مذاکرات احیای برجام در وین داشته باشد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه چندین معافیت از تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران را امضا کرد.

هدف از این معافیت‌ها، ترغیب ایران به بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است که از زمان خروج دولت قبلی آمریکا و اعمال مجدد تحریم‌ها، آن را نقض کرده است. ایران به‌طور مرحله‌ای تعهدات برجامی خود را کاهش داد و دلیل آن را نقض این توافق از سوی آمریکا عنوان می‌کند.

ایران خواهان بازگرداندن تمامی معافیت‌های تحریمی است که در توافق سال ۲۰۱۵ به آن وعده داده شده بود تا به پایبندی خود به برجام بازگردد.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه تهدید به تحریم علیه کشورها و شرکت‌های خارجی از جمله روسیه، چین و کشورهای اروپایی را که با بخش غیرنظامی برنامه هسته‌ای ایران همکاری می‌کردند لغو کرد.

دولت ترامپ در ماه مه ۲۰۲۰ به این معافیت‌ها به‌عنوان بخشی از کارزار «فشار حداکثری» خود علیه ایران پایان داده بود.

جو بایدن در زمان رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا بازگشت این کشور به توافق هسته‌ای را جزو اولویت‌های خود اعلام کرده بود و دولت او نیز این هدف را دنبال کرد اما از یک سال پیش که او به قدرت رسید پیشرفت کمی در این زمینه حاصل شده است. مقامات دولتی آمریکا گفته‌اند که معافیت‌ها برای کمک به پیشبرد مذاکرات وین بازگردانده می‌شود.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «معافیت از این فعالیت‌ها برای تسهیل گفت‌وگوها طراحی شده است که برای رسیدن به توافق در بازگشت متقابل به برجام کمک می‌کند و زمینه را برای بازگشت ایران به اجرای تعهداتش فراهم خواهد کرد.»

وزارت خارجه آمریکا این اقدام را به کنگره نیز اطلاع داده است.

این وزارتخانه همچنین گفت: « این اقدام همچنین برای کمک به منافع منع اشاعه و ایمنی هسته‌ای ایالات متحده و محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران طراحی شده است.»

وزارت خارجه آمریکا با اعلام این موضوع که این اقدام طبق یک تعهد یا به‌عنوان بخشی از توافق قبلی نیست، افزود آن‌ها همچنان بر همکاری با شرکا و متحدان برای مقابله با طیف گسترده‌ای از تهدیدات ایران متمرکز هستند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس که یک کپی از بیانیه وزارت خارجه آمریکا را دریافت کرده است، معافیت‌ها به کشورها و شرکت‌های خارجی اجازه می‌دهد تا در پروژه‌های غیرنظامی نیروگاه هسته‌ای بوشهر ایران، آب سنگین اراک و راکتور تحقیقاتی تهران کار کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا تحریم‌های سازمان ملل تاثیرگذارند؟

ترک دو روزه مذاکرات وین از سوی روسای هیات‌ها؛ بورل: دستیابی به توافق امکانپذیر است

آمریکا دو شرکت و چهار فرد ایرانی مرتبط با سپاه را به اتهام «فعالیت‌های سایبری» تحریم کرد