Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خطیب‌زاده: مذاکرات هسته‌ای پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید در صورتی که طرف غربی مطالبات فراتر از برجام نداشته باشند، حصول به توافق بسیار سریع اتفاق می‌افتد.

آگهی

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت که پیشرفت‌های قابل توجهی در مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام ایجاد شده است و در صورتی که طرف مقابل تصمیمات لازم را اتخاذ کند، حصول به توافق در دسترس خواهد بود.

آقای خطیب زاده، روز دوشنبه ۱۱ بهمن در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران ضمن اشاره به آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای در وین اظهار داشت که «تمام ایده‌های طرفین مکتوب شده و تهران منتظر پاسخ‌های طرف مقابل است.»

مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام برای یک تنفس چند روزه در وین تعطیل شده و تیم‌های مذاکره کننده برای مشورت با مقام‌های سیاسی به پایتخت‌ها بازگشته‌اند. سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به این تنفس چند روزه تاکید کرد که مذاکرات در سه هفته گذشته به پیشرفت‌های قابل توجه رسیده و طرفین توانسته‌اند در هر چهار حوزه رفع تحریم‌ها، تعهدات هسته‌ای، راستی آزمایی و همچنین اخذ تضمین‌ها رو به جلو حرکت کنند.

اظهارات خطیب زاده در حالی مطرح می‌شود که کشورهای غربی از پایین بودن سرعت گفتگوها انتقاد می‌کنند و همواره به ایران بابت محدود بودن زمان در دسترس هشدار می‌دهند. سخنگوی وزارت خارجه ایران اما در نشست خبری خود، مسئولیت را بر گردن طرف غربی انداخت و آنها را مسئول گرفتن «تصمیمات سیاسی» دانست.

او همچنین در ادامه افزود: «اگر طرف‌های مقابل به خصوص آمریکایی وقتی به وین باز می‌گردند تصمیمات خود را اخذ کرده باشند و بر مطالبات به‌حق ایران صحه بگذارند و بیشتر از برجام مطالبه نکنند به سرعت می‌توان به یک توافق پایدار، خوب و قابل اتکا رسید.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از نشست خبری خود به گفتگوی روسای جمهوری ایران و فرانسه اشاره کرد و محور این تماس تلفنی را مذاکرات وین برشمرد. خطیب زاده همچنین ابراز امیدواری کرد که نتایج رایزنی‌هایی که میان ابراهیم رئيسی و امانوئل ماکرون صورت گرفته در روزهای آینده در مذاکرات هسته‌ای نمایان شود.

همزمان با پیشرفت مذاکرات هسته‌ای، اخباری هم در خصوص نگرانی‌های داخلی در ایران نسبت به احیای برجام پدید آمده است. از آن جمله رسانه‌های ایران در گزارش‌هایی از نگارش نامه ۳۰۰ صفحه‌ای سعید جلیلی به علی خامنه‌ای، رهبر ایران در خصوص خطرات احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ خبر داده‌اند. آقای جلیلی که همواره از منتقدین توافق هسته‌ای بوده نسبت به بازگشت به این توافق ابراز نگرانی کرده است.

آقای خطیب‌زاده در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت که گفتگوهای وین با «اجماع ملی» و همچنین استفاده از «ظرفیت تمام گروه‌های مختلف سیاسی» پیش می‌رود.

او همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص احتمال شکل‌گیری گفتگوهای مستقیم میان ایران و آمریکا گفت: « آنچه که بین ایران و ۴+۱ و آمریکا در وین اتفاق می‌افتد مسیر خاص خود را دارد و همان طور که ما در مورد مسائل منطقه با کشورهای فرامنطقه‌ای گفت‌وگو نمی‌کنیم، مسائل مربوط به مذاکرات ۴+۱ را در چارچوب حقوقی خود به جلو می‌بریم. آنچه که در وین رخ می‌دهد مسیر حرفه‌ای خود را طی می‌کند و باید از گمانه‌زنی‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شود عبور کرد.»

او همچنین در ادامه افزود: «مسیری که در این زمینه در نظر گرفته شد مسیر مطلوبی است. این مسیر بر اساس رفتار طرف مقابل انتخاب شده. آنچه که به عنوان مکتوبات غیررسمی بین ایران و آمریکا از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا انجام می‌شود مسیری است که تا به امروز انجام شده و تا زمانی که لازم باشد گفت‌وگوها از همین طریق انجام می‌شود و این مسیر ادامه پیدا می‌کند.»

اشاره خطیب زاده در خصوص مذاکره مستقیم با آمریکا در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر وزیر امور خارجه ایران احتمال این مسئله را رد نکرده بود. این موضع حسین امیرعبداللهیان البته بلافاصله از سوی مخالفان داخلی و همچنین جریان‌های سیاسی تندرو مورد نقد قرار گرفت. به نظر می‌رسد پس از این حملات، وزارت امور خارجه و سخنگوی این دستگاه هم تصمیم گرفته‌اند که در شرایط کنونی دیگر اشاره‌ای به این موضوع نداشته باشند و همچنان مسیر پیشین را برای احیای توافق هسته‌ای پیش ببرند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکرات احیای برجام در وین برای اتخاذ تصمیم سیاسی متوقف شد

بریتانیا: مذاکرات برای احیای برجام به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود

فرانسه: مذاکرات وین برای احیای برجام در مسیر مثبتی پیش می‌رود