Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شورای امنیت درباره حضور سازمان ملل در افغانستان تحت حاکمیت طالبان تصمیم می‌گیرد

UNAMA
UNAMA Copyright Musadeq Sadeq/AP2007
Copyright Musadeq Sadeq/AP2007
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای امنیت با طرح پیشنهادی نروژ برای ادامه برنامه هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در دوره جدید حاکمیت طالبان تشکیل جلسه می‌دهد. ادامه کمک‌های بشردوستانه همزمان با مطالبات حقوق زنان و دختران محورهای عمده بحث این نشست خواهند بود.

آگهی

شورای امنیت با طرح پیشنهادی نروژ برای ادامه برنامه هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در دوره جدید حاکمیت طالبان تشکیل جلسه می‌دهد. ادامه کمک‌های بشردوستانه همزمان با مطالبات حقوق زنان و دختران محورهای عمده بحث این نشست خواهند بود.

نماینده یکی از کشورهای عضو شورای امنیت که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت: «مذاکرات بسیار سخت و پیچیده خواهد بود. در یک سو کشورهای غربی به‌ویژه مطالبه فراموش نشدن زنان و دختران را مطرح خواهند کرد. از سوی دیگر، ممکن است چین و روسیه مساله حقوق بشر را در چارچوب برنامه کاری آینده یوناما، کم اهمیت جلوه دهند.»

یک مقام دیپلماتیک دیگر به خبرگزاری فرانسه گفت دستیابی به اجماع درباره کمک‌های بشردوستانه و تروریسم ممکن است. با این حال درباره مساله همکاری با طالبان میان بلوک چین و روسیه از یک سو و غربی‌ها از سوی دیگر که رویکردی سخت در برابر این گروه دارند، اختلاف‌نظرهای بسیاری وجود دارد.

مدت عملیات یوناما در افغانستان ۱۷ مارس و پس از ۲۰ سال حضور در این کشور به پایان می‌رسد. فراتر از باز تعریف جایگاه این برنامه سازمان ملل متحد، رویکرد طالبان هم برای چگونگی ادامه یا توقف فعالیت‌های بین‌المللی اهمیت دارد. «امارت اسلامی افغانستان» از زمان بازگشت به قدرت در نیمه اوت ۲۰۲۱ در پی به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه جهانی است. با این حال هنوز هیچ کشور یا نهادی حاکمان جدید افغانستان را به رسمیت نشناخته است.

سازمان ملل متحد هنوز سهیل شاهین، نماینده معرفی شده طالبان را نپذیرفته است. این چهره دیپلماتیک «امارت اسلامی افغانستان» اخیرا به‌عنوان سخنگوی طالبان معرفی شده است. ایالات متحده آمریکا، چین و روسیه برای متوقف کردن جریان شناسایی طالبان در سازمان ملل با یکدیگر توافق کرده اند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در گزارشی که اخیرا به شورای امنیت تقدیم کرد، خواستار تمدید ماموریت یوناما برای یک سال دیگر شد. براساس این گزارش، «طالبان نتوانسته اعتماد بخش گسترده ای از جامعه افغانستان را جلب و مردم را به توانایی حکمرانی خود مجاب کند. همین ناتوانی باعث شده تا بسیاری از شهروندان این کشور همچنان برای خروج از افغانستان تلاش کنند.» آقای گوترش در این گزارش بهترین راه برای تقویت ثبات در افغانستان را ادامه حمایت‌های جامعه جهانی و تلاش طالبان برای خروج از انزوای دوره پیشین حکومت در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ توصیف کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زندانیان بریتانیایی در افغانستان؛ لندن با طالبان مذاکره می‌کند

توزیع پول‌ افغانستان بین خانواده قربانیان حملات یازده سپتامبر؛ کابلی‌ها راهپیمایی کردند

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند