نماینده زنان افغانستان در نشست اسلو: امیرخان متقی همین الان به کابل بگوید دختران در بند را آزاد کنند

نمایندگان طالبان در نروژ
نمایندگان طالبان در نروژ Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک روز پیش از آغاز رسمی گفت‌وگوهای نمایندگان طالبان با جامعه جهانی در اسلو، پایتخت نروژ، هدا خموش، نماینده جنبش زنان افغانستان از وزیر امور خارجه طالبان خواست فورا با کابل تماس بگیرد و بگوید دختران در بند را آزاد کنند.

آگهی

یک روز پیش از آغاز رسمی گفت‌وگوهای نمایندگان طالبان با جامعه جهانی در اسلو، پایتخت نروژ، هدا خموش، نماینده جنبش زنان افغانستان از وزیر امور خارجه طالبان خواست فورا با کابل تماس بگیرد و بگوید دختران در بند را آزاد کنند. قرار است مذاکرات طالبان با دیپلمات‌های غربی دوشنبه آغاز شود. 

همزمان جمیله افغانی، یکی از فعالان جنبش حقوق زنان افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت مذاکرات یکشنبه شب میان نمایندگان جامعه مدنی و هیات طالبان مثبت و گامی در جهت شکستن یخ میان دو طرف توصیف بوده است. خانم افغانی می‌گوید طالبان اراده مثبتی از خود نشان داده اند. باید صبر کرد و دید آیا این اراده در عرصه عمل هم همینگونه خواهد بود یا نه.  

هیات نمایندگی طالبان صبح یکشنبه وارد فرودگاه بین‌المللی اسلو شد. از قرار معلوم دولت نروژ، میزبان این گفت‌وگوها، هزینه سفر اعضای «امارت اسلامی افغانستان» را پرداخت کرده است. 

شامگاه یکشنبه هدا خموش در سخنرانی خود با انتقاد شدید از رویه حکومت طالبان گفت «همین چهارشنبه گذشته پنج تن از همرزمان مرا هر یک تمنا زریاب پریانی با سه خواهرش زرمینه، شفیقه و کریمه و یک فعال مدنی دیگر به نام پروانه ابراهیم‌خیل که علیه سیاست‌های‌ طالبان معترض بودند، در تاریکی شب، پس از شکستن دروازۀ خانه‌شان با خود به جای نامعلومی بردند که از سرنوشت‌شان هیچ خبری نیست.» خانم خموش خطاب به وزیر خارجه طالبان گفت: «آقای امیرخان متقی! همین اکنون تلفنش را بردارد، به کابل زنگ بزند و دستور بدهد که تمنا زریاب پریانی با سه خواهرش (زرمینه، شفیقه و کریمه)، پروانه ابراهیم‌خیل و عالیه عزیزی را فوراً آزاد کنند و دروازه های مکاتب بدون قید و شرط باز گردد.»

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و سرپرست وزارت معارف در یک پیام توییتری نوشت: «حاضران در نشست [یکشنبه] تاکید کردند که تمام افغان‌ها باید برای بهبود اقتصادی و امنیتی کشور با یکدیگر کار کنند.» 

«مشروعیتی برای طالبان در کار نیست»

وخامت وضعیت اقتصادی، بحران انسانی و مساله حقوق بشر مهم‌ترین محورهای نخستین دور مذاکرات نمایندگان طالبان در اروپا به شمار می‌رود. 

آنیکن هویتفلدت، وزیر امور خارجه نروژ تاکید کرد حضور طالبان در این کشور و مذاکرات دیپلماتیک با آن‌ها، هیچ مشروعیتی به حکومت کنونی افغانستان نمی‌دهد اما «ما باید با حاکمانی که عملا کشور را اداره می‌کنند، گفت‌وگو کنیم.»

برخلاف حکومت طالبان در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ که از سوی عربستان سعودی، امارات متحده عربی و پاکستان به رسمیت شناخته شده بود، هیچ عضوی از جامعه جهانی در حال حاضر امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد. 

ده‌ها نفر روز یکشنبه با شعارهایی چون «جان افغان‌ها اهمیت دارد» و «نه به طالبان» و «طالبان تروریست» در برابر ساختمان وزارت امور خارجه نروژ تظاهرات کردند. انس حقانی، یکی از اعضای شبکه حقانی که از سوی بسیاری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده یک سازمان تروریستی قلمداد می‌شود،‌ یکی از اعضای هیات نمایندگی طالبان در گفت‌وگوهای اسلو است. 

قرار است هیات نمایندگی طالبان روز دشنبه با نمایندگان ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا و اتحادیه اروپا دیدار کنند. 

توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده در مذاکرات اسلو با انتشار پیام توییتری نوشت: «در حالی که همراه با متحدانمان و سازمان‌های بشردوستانه برای حل بحران انسانی تمام تلاشمان را می‌کنیم، به دیپلماسی سخت با طالبان ادامه می‌دهیم. برای یک افغانستان باثبات، جایی که به حقوق بشر احترام گذاشته می‌شود و همه‌شمول است، باید خواسته‌هایمان را به طالبان دیکته کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان از کشورهای اسلامی خواست تا حکومت این گروه را به رسمیت بشناسند

نورا نراقی به یورونیوز: استقبال دختران ایرانی از موتورسواری با وجود سخت‌گیری‌ها تحسین‌برانگیز است

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد