Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کلاس‌های تک‌جنسیتی‌؛ شماری از دانشگاه‌های دولتی افغانستان باز شدند

پیش از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، زنان و مردان افغان با هم تحصیل می‌کردند
پیش از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، زنان و مردان افغان با هم تحصیل می‌کردند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شماری از دانشگاه‌های دولتی افغانستان امروز چهارشنبه دوم فوریه برای نخستین بار از زمان به قدرت رسیدن طالبان در ماه اوت ۲۰۲۱ با حضور زنان بازگشایی شدند.

آگهی

شماری از دانشگاه‌های دولتی افغانستان امروز چهارشنبه دوم فوریه برای نخستین بار از زمان به قدرت رسیدن طالبان در ماه اوت ۲۰۲۱ با حضور زنان بازگشایی شدند.

به این ترتیب برخی از دانشجویان دختر توانستند در کلاس‌های درس شرکت کنند که به گفته وزارت تحصیلات عالی طالبان به صورت تک جنسیتی برگزار می‌شوند.

پیشتر دانشگاه‌های خصوصی از ماه سپتامبر ۲۰۲۱ با حضور دانشجویان دختر البته با جدایی پسران و دختران در کلاس‌ها بازگشایی شده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دانشجویان افغان حداقل در سه ولایت لغمان، ننگرهار و هلمند توانستند روز چهارشنبه به مؤسسات آموزشی عالی دولتی بازگردند.

البته به گفته یکی از کارمندان دانشگاه لغمان، کلاس‌های دانشگاه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ فقط مختص زنان است و کلاس برای مردان از ساعت ۱۳ تا ۱۶ برگزار می‌شود.

بر اساس برخی گزارش‌های خبری تنها شش زن که با برقع صورت‌های خود را پوشانده بودند و توسط شبه نظامیان طالبان محافظت می‌شدند در ساعات اولیه بازگشایی دانشگاه وارد کلاس درس شدند.

سازمان ملل متحد روز دوشنبه بازگشایی دانشگاه‌ها را در افغانستان موضوعی مهم برای این کشور ارزیابی کرده بود. پیش از به قدرت رسیدن طالبان در ماه اوت در افغانستان، زنان و مردان افغان با هم تحصیل می‌کردند.

بازگشایی دانشگاه‌های دولتی در افغانستان پس از گفتگوهای طالبان با دیپلمات‌های غربی در پایان ماه ژانویه در نروژ انجام شده است. نروژ نخستین کشور اروپایی است که پذیرای هیات طالبان پس از به قدرت رسیدن در افغانستان بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کشورهای غربی آزادسازی میلیاردها دلار کمک بین‌المللی به افغانستان را که از زمان تصرف کابل توسط طالبان مسدود شده است، به رعایت حقوق بشر به ویژه برای زنان مشروط کرده‌اند.

اگرچه گروه طالبان مدعی است که نسبت به گذشته تغییر کرده‌ است اما دولت تحت امر این گروه به محض تسلط دوباره بر کابل، محدودیت‌های زیادی برای زنان ایجاد کرد.

البته مقام‌های طالبان می‌گویند که مخالفتی با رفتن زنان و دختران به مؤسسات آموزشی ندارند اما آنها باید بر اساس دستورالعمل این گروه از جمله داشتن «حجاب کامل اسلامی» و «جدا بودن دختران و پسران در کلاس‌ها» عمل کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داستان زندگی نرگس و حمیده؛ مادر و دختری که هر دو اسیر محدودیت آموزشی طالبان شدند

ریزش بهمن در افغانستان جان دست‌کم ۱۹ نفر را گرفت

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند