Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هفتمین آزمایش موشکی در یک ماه؛ کره شمالی دوربردترین موشک در پنج سال اخیر را پرتاب کرد

کره شمالی یک موشک میان برد را آزمایش کرد
کره شمالی یک موشک میان برد را آزمایش کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش کره‌جنوبی و ژاپن گفتند که موشک در مسیری بلند پرتاب شده است به‌طوریکه به حداکثر ارتفاع ۲ هزار کیلومتری رسیده و سپس قبل از فرود در دریا مسیر ۸۰۰ کیلومتری را طی کرده است.

آگهی

کره‌شمالی روز یکشنبه ۳۰ ژانویه، پرقدرت‌ترین موشک خود در پنج سال اخیر را آزمایش کرد.

ارتش کره‌جنوبی و ژاپن گفتند که موشک در مسیری بلند پرتاب شده است به‌طوریکه به حداکثر ارتفاع ۲ هزار کیلومتری رسیده و سپس قبل از فرود در دریا مسیر ۸۰۰ کیلومتری را طی کرده است.

جزئیات آزمایش نشان می‌دهد که کره‌شمالی یک موشک بالستیک با برد بالا را آزمایش کرده است که این اتفاق برای نخستین بار از سال ۲۰۱۷ رخ می‌دهد یعنی زمانی که این کشور دو بار موشک‌های بالستیک میان برد را بر فراز ژاپن به پرواز درآورد و به طور جداگانه سه موشک بالستیک بین قاره‌ای را آزمایش کرد که برد بالقوه‌‌‌ای برای رسید به اعماق سرزمین آمریکا داشتند.

آزمایش روز یکشنبه هفتمین دور پرتاب و آزمایش تسلیحات کره‌شمالی در ماه ژانویه بود.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، سرعت غیرمعمول در آزمایش موشک می‌تواند نشان دهنده قصد کره شمالی برای تحت فشار قرار دادن دولت بایدن در موضوع مذاکرات هسته‌ای طولانی مدت متوقف شده باشد چراکه مشکلات مرتبط با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ شوک بیشتری بر اقتصاد شکننده پیونگ‌یانگ وارد کرده است.

مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی جلسه اضطراری شورای امنیت ملی کشورش را تشکیل داد که در آن او آزمایش اخیر را به‌عنوان «پرتاب موشک بالستیک میان‌برد» احتمالی توصیف کرد. وی تاکید کرد: «با این آزمایش، کره‌شمالی تعلیق انجام آزمایش‌‌های هسته‌‌ای و موشک‌های بالستیک دوربرد را که در سال ۲۰۱۸ اعمال شده بود، شکسته است.»

نوبو کیشی، وزیر دفاع ژاپن به خبرنگاران گفت که «واضح است که این موشک دوربردترین سلاحی است که کره‌شمالی از نوامبر ۲۰۱۷ آزمایش کرده است.»

کره شمالی باید اقدامات خود را که باعث ایجاد تنش و فشار می‌شود، متوقف کند و به پیشنهادات گفت‌وگوی جامعه بین‌المللی از جمله کره‌جنوبی و ایالات متحده پاسخ دهد
مون جائه این
رئیس‌جمهوری کره جنوبی

مون در قوی‌ترین اظهارنظر خود در قبال کره‌شمالی در سال‌های اخیر گفت که وضعیت در اطراف شبه‌جزیره کره شبیه به سال ۲۰۱۷ شده است زمانی که اقدام تحریک آمیز کره شمالی در آزمایش‌های هسته‌ای و موشک‌های دوربرد منجر به تنش‌های کلامی و تهدیدات جنگی بین کیم و ترامپ شد.

AP/South Korea Presidential Blue House
رئیس جمهوری کره جنوبی در جلسه شواری امنیت ملیAP/South Korea Presidential Blue House

مون آزمایش‌های اخیر کره‌شمالی را نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و «چالشی در برابر تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره، تثبیت صلح و یافتن راه حل دیپلماتیک» برای بن‌بست هسته‌ای توصیف کرد.

مون گفت که «کره شمالی باید اقدامات خود را که باعث ایجاد تنش و فشار می‌شود، متوقف کند و به پیشنهادات گفت‌وگوی جامعه بین‌المللی از جمله کره‌جنوبی و ایالات متحده پاسخ دهد.»

هیروکازو ماتسونو، دبیر کل کابینه وزیران ژاپن گفت: «موشک روز یکشنبه حدود ۳۰ دقیقه پرواز کرد و در آب‌های خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن فرود آمد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خواهر کیم جونگ اون کره جنوبی را به نابودی با حمله هسته‌ای تهدید کرد

پنجمین آزمایش در سال جدید میلادی؛ کره شمالی ۲ موشک کروز شلیک کرد

کره شمالی با «خصمانه» خواندن سیاست آمریکا تهدید به از سرگیری آزمایش موشک‌های هسته‌ای و دوربرد کرد