Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آغاز محاکمه سارقان نوجوان بزرگترین دستبرد هنری معاصر در آلمان

بازگشایی موزه «گرین والت» بعد از سرقت
بازگشایی موزه «گرین والت» بعد از سرقت Copyright Jens Meyer/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Jens Meyer/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دزدها در مجموع ۲۱ قطعه جواهر و اشیاء قیمتی متعلق به کلکسیون «آگوست قدرتمند» حاکم قدیم ساکسون را به سرقت برده‌اند. این مجموعه شامل بیش از ۴ هزار و سیصد قطعه الماس است و به گفته کارشناسان حداقل حدود ۱۱۳ میلیون و هشتصد هزار یورو قیمت دارند.

آگهی

شش عضو یک باند جنایتکار مشهور روز جمعه در آلمان به جرم سرقتی «دیدنی» در سال ۲۰۱۹ از موزه ایالتی در درسدن محاکمه می شوند.

آنها متهمند که در نوامبر ۲۰۱۹ شبانه به موزه «گرین والت» (طاق سبز) واقع در کاخ سلطنتی درسدن دستبرد زدند و پس از فرار، خودروی مسروقه‌ای که برای جابجایی استفاده کردند را به آتش کشیدند.

سارقان در طی ۸ دقیقه برق را قطع کردند و از پنجره ای که قبلا دستکاری کرده بودند وارد شدند. سپس دو تن از سارقان مسلح به یکی از سالن‌های موزه رفتند و تعدادی از جواهرات و اشیاء به نمایش‌گذاشته را دزدیدند. پس از آن با خودروی مسروقه مکان را ترک کردند و پلیس مدتی بعد خودروی سوخته را در یک پارکینگ پیدا کرد.

دزدها در مجموع ۲۱ قطعه جواهر و اشیاء قیمتی متعلق به کلکسیون «آگوست قدرتمند» حاکم قدیم ساکسون را به سرقت برده‌اند. این مجموعه شامل بیش از ۴ هزار و سیصد قطعه الماس است و به گفته کارشناسان حداقل حدود ۱۱۳ میلیون و هشتصد هزار یورو قیمت دارند. روزنامه بیلد چاپ آلمان، ارزش جواهرات سرقت شده را تا ۱ میلیارد یورو (۱.۱۹ میلیارد دلار) برآورد کرده است.

رسانه‌های آلمان این دزدی را بزرگترین سرقت هنری تاریخ معاصر این کشور می‌دانند. تا کنون هیچ کدام از اشیاء مسروقه یافت نشده است و به گفته کارشناسان با توجه به گذشت بیش از دو سال از زمان سرقت، دزدان فرصت زیادی برای فروش و تراشیدن دوباره این جواهرات داشته‌اند.

یکی از جواهرات دزدیده شده شمشیری است با قبضه الماس‌پوش. یکی دیگر از قطعات تکه‌ای از شانه‌ای است که الماس سفید مشهور ۴۹ قیراطی درسدن در آن حکاکی شده است.

دادستان‌ها این اشیاء را از نظر تاریخ هنر و فرهنگ بسیار مهم توصیف می‌کنند. این دزدی همچنین حدود یک میلیون یورو به موزه و پارکینگ خسارت وارد کرد.

پس از بررسی فیلم‌های دوربین‌های مداربسته، کارشناسان پلیس مظنونان را جمعیا از اعضای خاندان «رِمو» تشخیص دادند. این باند تبهکار به دلیل ارتباط‌هایش با جنایات سازمان‌یافته مشهور است. بعد از شناسایی مظنونان، در تاریخ نوامبر ۲۰۲۰ ، ۱۶۰۰ نفر از نیروهای پلیس به ۱۸ ملک از مجموعه املاک این خاندان در برلین حمله کردند و سه نفر از مظنونان را دستگیر کردند. دو تن دیگر به نام‌های محمد و عبدالمجید رمو که موفق به فرار شده بودند، نیز مدتی بعد دستگیر شدند. آخرین مظنون این سرقت در تابستان سال ۲۰۲۱ بازداشت شد.

گروه تبهکار رمو در سال ۲۰۱۷ نیز با یک دستبرد مهم به موزه‌ای در قلب برلین، یک سکه طلای تاریخی به وزن ۱۰۰ کیلوگرم را ربودند. دو نفر از محکومان آن پرونده هم اکنون در زندان به سرمی‌برند اما سکه طلا هرگز پیدا نشد.

این سکه که «برگ بزرگ افرا» لقب گرفته بود پس از «کانگوروی استرالیایی» که یک تن وزن دارد، دومین سکه طلای بزرگ جهان بود و از موزه «بُده» برلین ربوده شد.

پلیس در سال ۲۰۲۰ هفتاد و هفت ملک به ارزش ۹ میلیون وسیصد هزار یورو متعلق به خاندان رمو را توقیف کرد.

محاکمه درسدن که انتظار می رود تا اکتبر ادامه داشته باشد، در دادگاه اطفال و نوجوانان در حال رسیدگی است چراکه دو نفر از مظنونان در زمان جنایت زیر سن قانونی بودند. علاوه بر شش مظنون اصلی، چهار مرد دیگر نیز به ظن همدستی تحت بازجویی قرار دارند.

موزه «گرین والت» (طاق سبز) یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های اروپاست که توسط آگوستوس حاکم ساکسونی در سال ۱۷۲۳ تأسیس شد. پس از اینکه کاخ سلطنتی تاریخی که موزه در ان قرار دارد در جنگ جهانی شدیدا آسیب دید موزه برای چندین تعطیل بود تا اینکه در سال ۲۰۰۶ بازسازی آن به اتمام رسید و بازگشایی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرقت ۱۰ میلیون یورویی از جواهرفروشی بولگاری در پاریس

در باره سرقت ۳ میلیون یورویی از جواهرفروشی خیابان شانزه‌لیزه چه می‌دانیم؟

فرانسه برخی از آثار هنری به سرقت رفته در دوره استعمار را به آفریقا باز می‌گرداند