فرانسه برخی از آثار هنری به سرقت رفته در دوره استعمار را به آفریقا باز می‌گرداند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یکی از آثار هنری متعلق به آفریقا در موزه «برانلی-ژاک شیراک» در پاریس
یکی از آثار هنری متعلق به آفریقا در موزه «برانلی-ژاک شیراک» در پاریس   -   کپی رایت  AP Photo

نمایندگان مجلس ملی فرانسه با بازگرداندن برخی از آثار هنری و تاریخی که در دوران استعمار از کشورهای آفریقایی به سرقت رفته بود موافقت کردند.

فشارها بر کشورهای اروپایی برای موافقت با استرداد اشیای هنری متعلق به کشورهای آفریقایی طی سال‌های گذشته افزایش یافته است. بنا بر مصوبه مجلس ملی فرانسه که پس از امتناع مجلس سنا از تصویب آن بار دیگر به این نهاد قانونگذاری ارجاع داده شده بود ۲۶ اثر هنری از موزه «برانلی-ژاک شیراک» در پاریس به بنین بازگردانده خواهد شد. این آثار تاریخی در قرن نوزدهم از بنین به سرقت رفته بود.

طبق مصوبه مجلس فرانسه یک شمشیر تاریخی نیز که از سنگال دزدیده شده بود به این کشور آفریقایی بازگردانده خواهد شد. این شمشیر تاریخی در موزه ارتش فرانسه نگهداری می شود اما اکنون برای نمایش در نمایشگاهی در داکار به پایتخت سنگال فرستاده شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
آثار هنری به سرقت رفته از آفریقا در موزه «برانلی-ژاک شیراک» در پاریسAP Photo

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیش از این وعده داده بود که کشورش آثار هنری و تاریخی به سرقت رفته در دوران استعمار را به صاحبان واقعی آن باز خواهد گرداند. دهها هزار اثر هنری و تاریخی که اغلب آنها متعلق به کشورهای آفریقایی است در موزه های فرانسه نگهداری می شود.

حدود ۷۰ هزار اثر هنری و تاریخی متعلق به کشورهای آفریقایی در موزه «برانلی-ژاک شیراک» در پاریس به نمایش گذاشته شده‌اند.

روزلین باشلو، وزیر فرهنگ فرانسه مصوبه مجلس ملی این کشور را گامی در راستای «تعمیق مشارکت بین فرانسه و قاره آفریقا» توصیف کرد.