هزاران بلژیکی خواستار برچیدن مجسمه‌های پادشاه دوران استعمار شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مجسمه لئوپولد دوم
مجسمه لئوپولد دوم   -   کپی رایت  AP Photo

حدود ۳۰ هزار نفر در بلژیک با امضای دو طومار خواستار برچیدن مجسمه های لئوپولد دوم، پادشاه این کشور در دوران استعمار شدند.

امضاءکنندگان این دو طومار اینترنتی با الهام از اعتراض های اخیر علیه نژادپرستی در آمریکا از مقامات بلژیک خواسته اند که مجسمه های لئوپولد دوم در شهرهای بروکسل و ال برچیده شوند. یکی از این دو طومار را نوجوانی ۱۴ ساله به نام نوا در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت.

در متن طوماری که این نوجوان برای آن امضاء جمع آوری کرده تاکید شده که لئوپولد دوم جایگاهی در جامعه چند فرهنگی بلژیک ندارد. امضاءکنندگان درخواست کرده اند که مجسمه های پادشاه پیشین بلژیک تا پایان ماه ژوئن (اواسط تیر) برچیده شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر تصاویری که در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر شده است از تخریب مجسمه لئوپولد دوم در شهر خنت (گان) حکایت دارد. رسانه های بلژیک همچنین گزارش کرده اند که یکی از مجسمه های لئوپولد دوم در شهر آنتورپ به آتش کشیده شده است.

بسیاری از شهروندان بلژیک به ویژه جوانان با گرامیداشت یاد لئوپولد دوم که از او به عنوان مسئول مرگ میلیون ها نفر در کنگو یاد می شود مخالف هستند. نیروهای لئوپولد دوم در دوران استعمار دستان قطع شده قربانیان خود را جمع آوری می کردند. پادشاه پیشین بلژیک همچنین گروهی از بومیان کنگو را برای نمایش در یک «باغ وحش انسانی» به کشورش آورد.

لئوپولد دوم دومین پادشاه بلژیک بود که از سال ۱۸۶۵ تا ۱۹۰۹ میلادی بر تخت سلطنت نشسته بود.

در بسیاری از شهرهای اروپا طی روزهای گذشته در اعتراض به خشونت پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان تظاهرات برگزار شده است.