هزاران بلژیکی خواستار برچیدن مجسمه‌های پادشاه دوران استعمار شدند

مجسمه لئوپولد دوم
مجسمه لئوپولد دوم Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از شهروندان بلژیک به ویژه جوانان با گرامیداشت یاد لئوپولد دوم که از او به عنوان مسئول مرگ میلیون‌ها نفر در کنگو یاد می‌شود مخالف هستند.

آگهی

حدود ۳۰ هزار نفر در بلژیک با امضای دو طومار خواستار برچیدن مجسمه های لئوپولد دوم، پادشاه این کشور در دوران استعمار شدند.

امضاءکنندگان این دو طومار اینترنتی با الهام از اعتراض های اخیر علیه نژادپرستی در آمریکا از مقامات بلژیک خواسته اند که مجسمه های لئوپولد دوم در شهرهای بروکسل و ال برچیده شوند. یکی از این دو طومار را نوجوانی ۱۴ ساله به نام نوا در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت.

در متن طوماری که این نوجوان برای آن امضاء جمع آوری کرده تاکید شده که لئوپولد دوم جایگاهی در جامعه چند فرهنگی بلژیک ندارد. امضاءکنندگان درخواست کرده اند که مجسمه های پادشاه پیشین بلژیک تا پایان ماه ژوئن (اواسط تیر) برچیده شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر تصاویری که در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر شده است از تخریب مجسمه لئوپولد دوم در شهر خنت (گان) حکایت دارد. رسانه های بلژیک همچنین گزارش کرده اند که یکی از مجسمه های لئوپولد دوم در شهر آنتورپ به آتش کشیده شده است.

بسیاری از شهروندان بلژیک به ویژه جوانان با گرامیداشت یاد لئوپولد دوم که از او به عنوان مسئول مرگ میلیون ها نفر در کنگو یاد می شود مخالف هستند. نیروهای لئوپولد دوم در دوران استعمار دستان قطع شده قربانیان خود را جمع آوری می کردند. پادشاه پیشین بلژیک همچنین گروهی از بومیان کنگو را برای نمایش در یک «باغ وحش انسانی» به کشورش آورد.

لئوپولد دوم دومین پادشاه بلژیک بود که از سال ۱۸۶۵ تا ۱۹۰۹ میلادی بر تخت سلطنت نشسته بود.

در بسیاری از شهرهای اروپا طی روزهای گذشته در اعتراض به خشونت پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان تظاهرات برگزار شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنانی که در زمان استعمار کنگو از مادرانشان جدا شدند از بلژیک به دلیل جنایت علیه بشریت شکایت کردند

شکایت پنج زن کنگویی از دولت بلژیک به اتهام «جنایت علیه بشریت»

جنبش حذف مجسمه‌ها؛ پایین آوردن تندیس مردی که در جامائیکا ۵۰۰ برده داشت