شکایت ورثه تجار یهودی علیه آلمان برای گنجینه نازی‌ها؛ دیوان عالی آمریکا نپذیرفت

یکی از آثار گنجینه هنری گوئلف
یکی از آثار گنجینه هنری گوئلف Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نوادگان و ورثه تاجران یهودی معتقدند که آنها به زور مجبور به فروش این گنجینه هنری شده‌اند و لذا با طرح شکایت از دولت آلمان در دستگاه قضایی ایالات متحده خواستار دریافت دست کم ۲۵۰ میلیون دلار غرامت شده‌اند.

آگهی

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه اقدام جمعی از ورثه تاجران یهودی آثار هنری مرتبط با دوران نازی‌ها را برای طرح شکایت از دولت آلمان در خصوص یک گنجینه هنری قرون وسطایی رد کرد.

این آثار هنری که به گنجینه‌ای موسوم به «گوئلف» شهرت یافته پیش‌تر در دوران حکومت رژیم نازی از تجار یهودی آثار هنری خریده شده بود.

نوادگان و ورثه تاجران یاد شده معتقدند که آنها به زور مجبور به فروش این گنجینه هنری شده‌اند و لذا با طرح شکایت از دولت آلمان در دستگاه قضایی ایالات متحده خواستار دریافت دست کم ۲۵۰ میلیون دلار غرامت شده‌اند.

بر این اساس ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا به اتفاق آرا روز چهارشنبه اعلام کردند که دستگاه قضایی ایالات متحده به موجب اصل «حاکمیت ملی» از صلاحیت لازم برای مداخله در این دعوای حقوقی میان برلین و نوادگان تاجران آثار هنری گنجینه «گوئلف» برخوردار نیست.

این گنجینه هنری که عمدتا به آثار مذهبی قرون یازدهم و چهاردهم میلادی مربوط می‌شوند از قطعاتی چون صلیب‌های طلایی با تراش‌های ظریف، سکه‌های زرگری، صندوقچه‌های مجلل و جواهرات تشکیل شده و در حال حاضر در موزه برلین به نمایش گذاشته شده است.

Markus Schreiber/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.
صلیبی از جنس طلا که در قالب گنجینه گوئلف در موزه برلین به نمایش گذاشته شده استMarkus Schreiber/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.

گفته می‌شود که اندکی پیش از سقوط بازار سهام وال‌استریت در سال ۱۹۲۹ سه تاجر یهودی آثار هنری در فرانکفورت این گنجینه را از دوک «براونشوایگ»، یکی از نوادگان خاندان گوئلف‌ها خریداری می‌کنند و در بازار آشفته آنروزها موفق می‌شوند نیمی از آن آثار را به مجموعه‌داران آمریکایی بفروشند.

آنها دو سال پس از دستیابی آدولف هیتلر به قدرت چهل قطعه باقی‌مانده را به بهایی کم به حاکمان پروس که در آنزمان هرمان گورینگ، بنیانگذار گشتاپو ریاست آنرا بر عهده داشت فروخته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محاکمه نگهبان ۱۰۰ ساله اردوگاه مرگ نازی‌ها آغاز شد

فرانسه برخی از آثار هنری به سرقت رفته در دوره استعمار را به آفریقا باز می‌گرداند

اتریش به فرزندان قربانیان نازی‌های آلمان حق شهروندی اعطا می‌کند