برنده جایزه صلح نوبل: تنش‌ها بر سر اوکراین خطر تهدیدات هسته‌ای را افزایش داده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Beatrice Fihn of the International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN
Beatrice Fihn of the International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN   -   کپی رایت  AP

بئاتریس فین، مدیر کارزار بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای (ICAN) و برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۷ میلادی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه هشدار داد که تنش‌های شدیدی که بین روسیه و ایالات متحده بر سر اوکراین بوجود آمده، خطر استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و ایجاد یک فاجعه سیاره‌ای را بطور قابل توجهی افزایش داده است.

خانم فین که اصالتا سوئدی است و همچنان رهبری این کمپین بین‌المللی را بر عهده دارد، با اشاره به اختلافات دو قدرت بزرگ هسته‌ای جهان بر سر اوکراین گفت: «هرگونه درگیری که در آن، یک یا چند کشورِ دارای سلاح هسته‌ای حضور داشته باشد، بسیار خطرناک است.»

او با تاکید بر اینکه ضروری است هر دو طرف خویشتن‌داری کرده و برای آرام کردن اوضاع بکوشند، گفت: «در یک محیط امنیتی پرتلاطم، همه چیز می‌تواند خیلی سریع تشدید شود و از این نگرانم که اوضاع از کنترل خارج شود.»

او ضمن «ابراز نگرانی ویژه» درباره سلاح‌های هسته‌ای که در مکان‌هایی در اروپا بویژه در نزدیکی مرز روسیه نگهداری می‌شوند، هشدار داد که این خطر وجود دارد که با آغاز یک درگیری عمومی، این مراکز به اهدافی برای حمله تبدیل شوند.

او با تاکید بر اینکه وضعیت کنونی بیش از هر زمانی ضرورت خلع سلاح هسته‌ای را نشان می‌دهد، افزود: «اکنون زمان بیان سخنان جنگ‌طلبانه و تهدیدات ماچوئی نیست. باید دور یک میز نشست و مذاکره کرد.»

پیوستن به معاهده منع سلاح‌های هسته‌ای

خانم فین در ادامه گفت: «حتی در بلاروس برخی خواستار استقرار تسلیحات هسته‌ای روسیه در این کشور شده‌اند و فکر می‌کنم این یک چیز بسیار خطرناک است.»

او پیشنهاد کرد که برای رفع این نگرانی، بهتر است بلاروس و اوکراین به معاهده منع سلاح‌های هسته‌ای بپیوندند تا به تنش زدایی در منطقه کمک شود. او در این باره به مثال کوبا و ونزوئلا اشاره می‌کند که به دلیل پیوستن به این معاهده، دیگر نمی‌توانند به روسیه اجازه دهند که سلاح‌های هسته‌ایش را در آن کشورها مستقر کند.

خانم فین یادآوری می‌کند که مطابق با «ساعت آخرالزمان» که به طور نمادین زمان باقی‌مانده به پایان زندگی بشر را نشان می‌دهد، تنها ۱۰۰ ثانیه تا نیمه‌شب و پایان بشریت باقی مانده است و بر این اساس می‌گوید: «این به ما نشان می‌دهد که کشورها تا چه میزان آمادۀ استفاده از سلاح هسته‌ای هستند. این یک زنگ خطر بسیار بلند است زیرا هر لحظه ممکن است یک خطای محاسباتی یا اشتباه روی دهد.»

هشدارهای خانم فین در حالی است که یک روز پیش از این، ولادیمیر آرماکوف از مقامات ارشد وزارت خارجه روسیه نیز ادعا کرده بود ایالات متحده در نظر دارد موشکهایی با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای را به اروپا و منطقه آسیا و اقیانوس آرام بفرستد؛ اقدامی که به گفته آرماکوف باعث ایجاد یک بحران موشکی جدی میان دو کشور خواهد شد.