Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ناسا: قدرت فوران آتشفشان تونگا صدها برابر بیشتر از بمب اتمی هیروشیما بود

Tonga Volcano Eruption
Tonga Volcano Eruption Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به گفته دانشمندان ناسا، این فوران چند صد برابر قوی‌تر از قدرت بمب اتمی بوده که ایالات متحده در اوت ۱۹۴۵ میلادی بر بالای شهر هیروشیما رها کرد و تخمین زده می‌شود که حدود ۱۵ کیلوتن تی‌ان‌تی قدرت داشت.

آگهی

دانشمندان ناسا می‌گویند قدرت انفجار در آتشفشانی که در ۱۵ ژانویه در یکی از جزایر تونگا فوران کرد، بسیار بیشتر از قدرت بمب اتمی فرود آمده بر شهر هیروشیمای ژاپن در اواخر جنگ جهانی دوم بود.

بازماندگان این فاجعه نیز روز دوشنبه در توصیف شوک حاصل از لحظه فوران گفتند که این شوک «مغز آنها را تکان داده است».

مجمع‌الجزایر تونگا در شرق استرالیا قرار دارد و متشکل از ۱۷۰ جزیره کوچک است و حادثه روز شنبه ۱۵ ژانویه در یکی از جزایر آتشفشانی آن به نام «هونگا تونگا» روی داد. با فوران این آتشفشان و در اثر پرتاب خاکستر و بخار آب از دهانه آن که در زیر سطح اقیانوس قرار داشت، همه چیز در جزیره ویران شد.

بنا بر گزارش مرکز رصد تحولات زمین در سازمان ملی هوانوردی و فضای ایالات متحده، با آغاز انفجارها قارچی از دود به ارتفاع ۴۰ کیلومتر در دهانه آتشفشان شکل گرفته و صدای انفجار حدود ۹ هزار کیلومتر دورتر در آلاسکا واقع در خاک ایالات متحده شنیده شده و شدت انفجار نیز باعث ایجاد سونامی شده است.

به گفته دانشمندان ناسا، این فوران چند صد برابر قوی‌تر از قدرت بمب اتمی بوده که ایالات متحده در اوت ۱۹۴۵ میلادی بر بالای شهر هیروشیما رها کرد و تخمین زده می‌شود که حدود ۱۵ کیلوتن تی‌ان‌تی قدرت داشت.

به گفته جیم گاروین، دانشمند ناسا «مقدار انرژی آزاد شده در انفجار اخیر، معادل ۵ تا ۳۰ مگاتن تی‌ان‌تی (۳۰ میلیون تن) تخمین زده می‌شود.»

با فوران آتشفشان «هونگا تونگا»، این کشور کوچک پادشاهی با حدود ۱۰۰ نفر جمعیت را لایه‌ای از خاکستر سمی پوشاند. آب‌های آشامیدنی نیز آلوده شدند، محصولات کشاورزی از بین رفتند و دست‌کم دو روستا کاملاً نابود شدند.

پس از این واقعه نیروهای دفاعی ژاپن، نیوزلند و استرالیا با حفظ پروتکل‌های سختگیرانه کووید۱۹، ارسال کمک‌های اضطراری از جمله آب به این جزیره را آغاز کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک زن ایرانی تبار در پروژه مشترک آژانس فضایی اروپا و ناسا به فضا فرستاده می‌شود

مراسم گرامیداشت هفتاد و پنجمین سالگرد حمله اتمی به هیروشیما برگزار شد

هفتادمین سالگرد حمله اتمی به هیروشیما، اظهارات یک بازمانده