مراسم گرامیداشت هفتاد و پنجمین سالگرد حمله اتمی به هیروشیما برگزار شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Japan Hiroshima Anniversary
Japan Hiroshima Anniversary   -  کپی رایت  AP Photo

هزاران ژاپنی در پارک صلح شهر هیروشیما گردهم آمدند تا یاد قربانیان حمله اتمی ارتش ایالات متحده آمریکا به این شهر را گرامی بدارند.

هفتاد و پنج سال پیش در روزی چون امروز و در جریان جنگ جهانی دوم، ارتش آمریکا که در یک جنگ خونین با ارتش ژاپن به سر می برد، یک بمب اتمی بر سر شهر هیروشیما رها کرد که در نتیجه آن بیش از ۱۴۰ هزار شهروند ژاپنی جان باختند.

ژاپنی‌ها امسال در هفتادمین ساگرد این فاجعه باز هم گردهم آمند تا دعا و نیایش کنند، اما با توجه به شیوع بیماری کرونا، مسولان برگزاری مراسم ترجیح دادند تا مانع حضور تعداد زیادی از مردم در پارک صلح شوند.

۷۵ سال پیش، می‌گفتند که اینجا برای ۷۵ سال هیچ سبزه ای رشد نخواهد کرد، اما هیروشیما خود را بازسازی کرد و امروز به نماد صلح تبدیل شده است.
کازومی ماتسویی
شهردار هیروشیما

کازومی ماتسویی شهردار هیروشیما در نطقی در این مراسم گفت: « ۷۵ سال پیش، می‌گفتند که اینجا برای ۷۵ سال هیچ سبزه ای رشد نخواهد کرد، اما هیروشیما خود را بازسازی کرد و امروز به نماد صلح تبدیل شده است.»

ساعت ۸ و ۱۵ دقیقه صبح ۶ اوت ۱۹۴۵ ارتش آمریکا بمب اتمی با نام مستعار «پسر کوچک» را بر روی شهر هیروشیما که جمعیت آن در آن زمان حدود ۳۵۰ هزار نفر تخمین زده می‌شد، فرود آورد. دهها هزار نفر همان زمان و دهها هزار تن دیگر در روزها و ماه‌های بعد، متاثر از آسیب‌های این بمب، جان خود را از دست دادند. همه ساله در روز و ساعتی که این بمب بر شهر فرود آمد، زنگ صلح نواخته می‌شود.

شهردار ماتسویی در ادامه افزود: «هنگامی كه آنفولانزای ۱۹۱۸ سراسر جهان را در نوردیده بود وجان ده ها میلیون نفر را گرفت، جهان نتوانست در برابر این وحشت و بیماری و مرگ و میر میلیون ها تن کاری کند، زیرا که ملت هایی که درجنگ جهانی اول با یکدیگر می‌جنگیدند، نتوانستند با یکدیگر از این تهدید عبور کنند.»

شهردار هیروشیما با بیان اینکه «ما هرگز نباید اجازه دهیم که این گذشته دردناک تکرار شود» گفت: « جامعه مدنی باید ناسیونالیسم خودمحور و افراطی را رد کند و در برابر همه تهدیدها متحد شود.»

شینزو آبه: ژاپن به عنوان پلی بین المللی برای از بین بردن سلاح های هسته ای فعالیت می‌کند

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن نیز به سنت همه ساله در این مراسم حضور یافت. اما تعداد بازدید کنندگان خارجی در این مراسم، متاثر از شرایط کرونایی، کمتر از سالهای گذشته بود. بيشتر افراد ماسك بر صورت داشتند و صندلی‌های مراسم نیز با فاصله با یکدیگر چیده شده بودند.

شهردار ماتسویی از ژاپن خواست تا به پیمان منع تسلیحات هسته‌ای سازمان ملل متحد بپیوندد. شینزو آبه اما در سخنان خود به این موضوع اشاره‌ای نکرد ولی گفت: « ژاپن به عنوان پلی بین المللی برای از بین بردن سلاح های هسته ای فعالیت خواهد کرد.»