واکنش های مخالفان و موافقان به دیدار رئیس جمهوری آمریکا از هیروشیما

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش های مخالفان و موافقان به دیدار رئیس جمهوری آمریکا از هیروشیما

دیدار باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از هیروشیما در ژاپن، هفتاد و یک سال پس از بمباران هسته ای این شهر با واکنش هایی همراه بود.

رئیس جمهوری آمریکا که برای شرکت در اجلاس گروه هفت به ژاپن سفر کرده، روز جمعه با حضور در بنای یادبود صلح و نثار گل، به قربانیان بمباران اتمی این شهر ادای احترام کرد.

یکی از ساکنان این شهر با استقبال از سفر اوباما به ژاپن گفت: «خیلی خوشحالم از اینکه او را اینجا می بینم. او در گذشته و امروز پیام اور صلح بوده و به حرفش عمل کرده است. به او خوش آمد می گویم.»

نخستین سفر رئیس جمهوری آمریکا به ژاپن از زمان فاجعه هسته ای هیروشیما و ناگازاکی انتقادها و اعتراضاتی را نیز به همراه داشت. یکی از این معترضان گفت: «من با دیدار اوباما از ژاپن کاملا مخالفم. او به هیروشیما آمده برای اینکه می خواهد بار دیگر جنگ هسته ای به راه بیاندازد و هیروشیما را بعنوان نقطه شروع در نظر گرفته است. از اینرو من مخالف او هستم.»

بمباران هسته ای سال ۱۹۴۵ که به دستور ترومن، رئیس جمهوری وقت آمریکا روی داد نزدیک به ۲۲۰ هزار کشته برجای گذاشت. بسیاری از بازماندگان این فاجعه خواستار عذرخواهی رئیس جمهوری آمریکا هستند و بسیاری دیگر جهانی عاری از سلاح های هسته ای را آروز می کنند.