اوباما: خاطره هیروشیما نباید فراموش شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اوباما: خاطره هیروشیما نباید فراموش شود

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در دیدار از شهر هیروشیما تاکید کرد که خاطره تلخ بمباران اتمی هیروشیما نباید هرگز فراموش شود.

ما در این شهر ایستاده ایم تا مجبور شویم به لحظه فرو افتادن بمب فکر کنیم. ما خودمان را را مجبور می کنیم که هراس کودکان را از آنچه شاهد بودند درک کنیم. ما به آن فریاد خاموش گوش می کنیم.

آقای اوباما دسته گلی را که بر روی آن نام او نقش بسته بود بر بنای یادبود قربانیان قرار داد. این بنای یادبود در پارک صلح هیروشیما قرار دارد که به یاد ۱۴۰ هزار قربانی بمباران اتمی این شهر ساخته شده است. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن آقای اوباما را در این مراسم همراهی کرد.

همانطور که پیش تر اعلام شده بود، رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی بابت بمباران اتمی هیروشیما عذرخواهی نکرد.

باراک اوباما گفت: «ما در این شهر ایستاده ایم تا مجبور شویم به لحظه فرود بمب فکر کنیم. ما خودمان را را مجبور می کنیم که هراس کودکان را از آنچه شاهد بودند درک کنیم. ما به آن فریاد خاموش گوش می کنیم. کسانی که درگذشتند افرادی مثل خود ما بودند. افرادی معمولی. آنها جنگ نمی خواهند. آنها ترجیح می دهند که تمرکز پیشرفتهای علمی بر بهبود زندگی باشد و نه بر نابود کردن آن. وقتی که ملتها یا رهبران آنها انتخاب می کنند و این مساله در انتخاب آنها نمایان می شود، می توان گفت که درس هیروشیما را یاد گرفته ایم.»

پس از بمباران اتمی هیروشیما، آقای اوباما اولین رئیس جمهوری آمریکا است که در طول دوران خدمتش به عنوان رئیس جمهوری، به این شهر سفر می کند.

در پی بمباران اتمی هیروشیما در تاریخ ۶ اوت سال ۱۹۴۵ میلادی که با بمباران اتمی ناگازاکی همراه شد، جنگ جهانی دوم به پایان رسید.