Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نمایشگاه بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در آمریکا

نمایشگاه بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دانشگاه امریکنِ واشنگتن در آستانه هفتادمین سالگرد بمباران اتمی شهرهای هیروشیما و ناگازاکی در ژاپن، نمایشگاهی تخصصی در باره این واقعه برپا کرده است

آگهی

دانشگاه امریکنِ واشنگتن در آستانه هفتادمین سالگرد بمباران اتمی شهرهای هیروشیما و ناگازاکی در ژاپن، نمایشگاهی تخصصی در باره این واقعه برپا کرده است. این نمایشگاه در کنار عرضه عکس ها و آثار هنریِ مرتبط، تبعات مخرب بمبهای اتمی بویژه بر روی زندگی انسان را مورد بررسی قرار داده است.

استفاده از بمب اتمی در حملات هوایی آمریکا به هیروشیما و ناگازاکی، فاجعه ای که جان بیش از دویست هزار نفر را گرفت، همچون منجنیقی بشریت را به سوی عصر هسته ای پرتاب کرد. فرمان هری ترومن رئیس جمور آمریکا مبنی بر بکارگیری بمب به جای حمله نظامی به ژاپن برای پایان دادن به جنگ دوم جهانی، یکی از جنجالی ترین و بحث برانگیز ترین تصمیمهای رئیس جمهوری در قرن بیستم به شمار می رود.

پیتر کازینیک استاد تاریخ، مدیر مرکز مطالعات هسته ای دانشگاه امریکن و سرپرست نمایشگاه در این زمینه می گوید: «بمب های اتمی نه تنها جان صدها هزار انسان بی گناه را در طول جنگ گرفت بلکه احتمال نابودی هر نوع حیات بر روی زمین را نیز فراهم آورد. آنچه بسیار من را شک زده می کند این است که ترومن نتیجه احتمالی این اقدام را به خوبی می دانست.» ارائه اطلاعات مستند در مورد مسابقه تسلیحاتی و نیز بررسی تاریخ خلع سلاح از جمله دیگر بخش های موضوعی این نمایشگاه است. مارتین شروین، یکی از متخصصان تاریخ معتقد است واقعه هیروشیما و ناکازاکی باعث مشروعیت بخشیدن به سلاح اتمی و نیز موجب ترویج مسابقه تسلیحاتی میان ابرقدرت ها شد: «استفاده از بمب های اتمی در نبرد علیه آنچه اوپنهایمر “دشمن اساسا شکست خورده” خوانده است، به استفاده از سلاح هسته ای مشروعیت بخشید و استالین را بر آن داشت تا برای دسترسی سریع به این نوع سلاح ها تمام تلاش خود را به خرج دهد، امری که سبب ترویج مسابقه تسلیحاتی در جهان شد. انباشت و تجمیع این سلاح ها در زمان آیزنهاور به اوج خود رسید.”

اینولا گای نام بویینگ بی ـ ۲۹ سوپرفورترس آمریکایی است که واشنگتن به صورت گسترده از آن در جنگ جهانی دوم و جنگ کره استفاده می کرد. همان بمب افکنی که ششم و نهم اوت ۱۹۴۵ به فاصله سه روز شهرهای هیروشیما و ناگازاکی را بمباران اتمی کرد.

در پایان گزارش اشتفان گروبه خبرنگار یورونیوز از محل نمایشگاه آمده است: «بمباران هیروشیما برای همیشه تفکر استراتژیک را تغییر داد. جهان پس از آن شاهد مناقشات مسلحانه بسیاری شد اما هیچ چیز مثل بمب افکن “انولا گی” تا این حد حامل ترس و وحشت نبوده است. با اینحال ترس از بمب تا به امروز همچنان باقی است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفتادمین سالگرد نخستین آزمایش هسته ای

شهرداری توکیو برای افزایش نرخ زاد و ولد اپلیکیشن دوستیابی راه‌اندازی می‌کند

پیام‌آوران صلح؛ درختانی که از بمب اتمی در هیروشیما جان سالم به در بردند