Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هفتادمین سالگرد نخستین آزمایش هسته ای

هفتادمین سالگرد نخستین آزمایش هسته ای
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی روز دوم اوت سال ۱۹۳۹ میلادی، لئو زیلارد، فیزیکدان مجارستانی نامه ای با امضای آلبرت انیشتین به فرانکلین روزولت، رییس جمهوری وقت آمریکا

آگهی

گزارش تفصیلی

روز دوم اوت سال ۱۹۳۹ میلادی، لئو زیلارد، فیزیکدان مجارستانی نامه ای با امضای آلبرت انیشتین به فرانکلین روزولت، رییس جمهوری وقت آمریکا نوشت.

او در این نامه از خطر ساختن احتمالی بمب اتمی توسط آلمانیها سخن گفته بود و پیشنهاد شروع برنامه هسته ای را به دولت آمریکا داده بود. رییس جمهوری آمریکا دستور آغاز پروژه هسته ای را داد که به پروژه منهتن معروف شد. در این پروژه که بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از جمله چندین جاسوس روسی، بدون دانستن از هدف پروژه، به کار گرفته شدند.

روز ۱۶ ژوییه سال ۱۹۴۵ میلادی، آمریکا نخستین بمب اتمی را در منطقه نظامی الماگوردو در ایالت نیومکزیکو آزمایش کرد. این عملیات آزمایش ترینیتی نام داشت.


یک ماه بعد و هنگامی که ژاپن برغم شکست آلمان نازی همچنان در برابر نیروهای متفقین ایستادگی می کرد، هری ترومن، رییس جمهوری آمریکا دستور استفاده از بمب اتمی را برای در هم شکستن مقاومت ژاپن داد.

شانزدهم اوت، هیروشیما و سه روز بعدتر، شهر ناگازاکی بمباران اتمی شدند.اینگونه می توان گفت که جنگ جهانی دوم همراه و یادآور یکی از مرگبارترین اختراعات انسانی است.

با پایان گرفتن جنگ جهانی رقابت میان کشورهای مختلف دنیا برای دستیابی به بمب اتمی شدت گرفت. تا سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۶۳۰۰ کلاهک هسته ای در جهان وجود داشته است.

در سال ۲۰۰۰ میلادی، پنج قدرت جهانی تصمیم با نابودی سلاحهای هسته ای خود گرفتند. این تصمیم هرگز عملی نشد.

اکنون ۱۰ کشور جهان – چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، هند، پاکستان، کره شمالی و اسرائیل- صاحب سلاحهای هسته ای هستند و در این میان، کشورهای هند، پاکستان و اسرائیل پیمان نامه منع گسترش سلاحهای هسته ای، ان پی تی، را هرگز امضا نکرده اند.

کره شمالی نیز که پیش تر معاهده ان پی تی را امضا کرده بود، اکنون خود را به این پیمان ملزم نمی داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایشگاه بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در آمریکا

هشتادمین سالگرد «روز دی»؛ بازآفرینی فرود دومین گردان ساحلی نیروی دریایی آمریکا در نرماندی

هشتادمین سالگرد «روز دی»؛ صدها چتر‌بازعملیات تاریخی پیاده‌سازی متفقین در نرماندی را بازسازی کردند