Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

یک زن ایرانی تبار در پروژه مشترک آژانس فضایی اروپا و ناسا به فضا فرستاده می‌شود

یاسمین مقبلی
یاسمین مقبلی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانم مقبلی که ۳۸ سال دارد در این پروژه قرار است به عنوان فرمانده فضاپیمایی که با موشک فالکون اسپیس ایکس به فضا می‌رود حضور داشته باشد.

آگهی

ناسا می‌گوید یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی-آمریکایی را برای یک پروژه مشترک با آژانس فضایی اروپا به فضا می‌فرستد.

خانم مقبلی که ۳۸ سال دارد در این پروژه قرار است به عنوان فرمانده فضاپیمایی که با موشک فالکون اسپیس ایکس به فضا می‌رود حضور داشته باشد.

بر اساس اعلام ناسا انتظار می‌رود این ماموریت پیش از سال ۲۰۲۳ انجام شود و پرتاب نیز از مرکز فضایی ناسا در فلوریدا انجام خواهد شد. این نخستین پرواز فضایی برای یاسمین مقبلی خواهد که در سال ۲۰۱۷ به عنوان یکی از فضانوردان ناسا انتخاب شده است. خانم مقبلی لیسانس و همچنین فوق لیسانس مهندسی هوافضا را از موسسه فناوری ماساچوست MIT دریافت کرده است. او همچنین در دانشکده تحصیلات تکمیلی نیروی دریایی در مونتری کالیفرنیا تحصیل کرده است.

در صورتی که این ماموریت با موفقیت به انجام برسد مقبلی نخستین فرد ایرانی تباری است که به صورت حرفه‌ای به فضا سفر کرده است. پیش‌تر انوشه انصاری با هزینه شخصی خود به صورت توریستی سفری به فضا انجام داده بود.

خانم مقبلی که در آلمان غربی متولد شده در دوران کودکی همراه با خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد. خانواده او پس از انقلاب سال ۵۷ از ایران خارج و به آلمان غربی رفته بودند.

او که عضوی از نیروی دریایی آمریکا بوده و با هلی‌کوپتر پرواز می‌کرده در زمان حضور نیروهای ایالات متحده در افغانستان در عملیات‌های رزمی متعددی حضور داشته است.

خانم مقبلی برای مراسم عید نوروز سفره هفت سین می‌چیند و تصاویری از آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد. او پیشتر در گفتگوهایی از برخوردهای نژادپرستانه با برخی ایرانیان در آمریکا انتقاد کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناسا: قدرت فوران آتشفشان تونگا صدها برابر بیشتر از بمب اتمی هیروشیما بود

سقوط هواپیمای عکاس «طلوع زمین»، اولین عکس‌رنگی زمین از فضا؛ ویلیام آندرس در ۹۰ سالگی خلبانی‌ می‌کرد

شبیه‌سازی تصویری ناسا از سفر به «نقطه بی‌بازگشت»؛ وقتی درون سیاهچاله سقوط می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟