Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکا مجوز دو کشتی را باطل و یک کشتی حامل مواد شیمیایی از ایران را توقیف کرد

ناوشکن یو‌اس‌اس کول آمریکا در خلیج عمان
ناوشکن یو‌اس‌اس کول آمریکا در خلیج عمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز شنبه نیز خبر رسیده بود که «ای‌بی‌اس» مؤسسه رده‌بندی کشتیرانی آمریکا مجوز ایمنی و زیست‌محیطی نفتکش «کارو» با پرچم پاناما و «السا» با پرچم بلیز را به دلیل حمل نفت ایران و «نقض تحریم‌ها» لغو کرده است.

آگهی

آمریکا یک روز پس از انتشار خبر ابطال مجوز دو کشتی حامل نفت ایران، یک کشتی در حرکت از مبدأ ایران در دریای عمان را نیز به ظن حمل بار برای حوثی‌های یمن توقیف نمود.

نیروی دریایی آمریکا روز یکشنبه ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) اعلام کرد یک کشتی «بدون تابعیت» حامل نزدیک به ۴۰ تن کود شیمیایی اوره برای کشاورزی را که برای ساخت مواد منفجره دست‌ساز نیز کاربرد دارد، در آب‌های بین‌المللی خلیج عمان متوقف کرده است. نیروی دریایی آمریکا گفته این کشتی از مبدأ ایران در مسیری ترانزیتی حرکت می‌کرده که شورشیان حوثی یمن برای تأمین تسلیحاتی خود از آن استفاده می‌کنند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس اعلامیه ارتش آمریکا، کشتی یاد شده سال گذشته با محموله هزاران سلاح توقیف و به مقامات دولتی یمن تحویل داده شده بود. بر پایه همین گزارش، ناوشکن «یواس‌اس کول» و یک گشتی مجهز به موشک هدایت‌شونده ناوگان پنجم آمریکا مستقر در بحرین این کشتی را متوقف کرده‌اند.

ایران هنوز هیچ واکنش رسمی به این خبر نشان نداده است.

روز شنبه نیز خبر رسیده بود که «ای‌بی‌اس» مؤسسه رده‌بندی کشتیرانی آمریکا مجوز ایمنی و زیست‌محیطی نفتکش «کارو» با پرچم پاناما و «السا» با پرچم بلیز را به دلیل حمل نفت ایران و «نقض تحریم‌ها» لغو کرده است. مجوز ایمنی کارو در ۱۷ دسامبر سال گذشته و السا در ۱۳ ژانویه سال جاری میلادی باطل شده است.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای که حرکت نفتکش‌های حامل نفت ایران را رصد می‌کند، در ماه دسامبر شواهد و اطلاعات مربوط به این دو کشتی را در اختیار مقامات آمریکایی قرار داده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوثی‌های یمن یک کشتی اماراتی را در دریای سرخ توقیف کردند

دولت آمریکا از غرق کردن کشتی حامل سلاح‌های ایرانی حمایت کرد

نیروی دریایی آمریکا: محموله سلاح کشتی با مبدا ایران را در مسیر یمن توقیف کردیم