آمریکا مجوز دو کشتی را باطل و یک کشتی حامل مواد شیمیایی از ایران را توقیف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
ناوشکن یو‌اس‌اس کول آمریکا در خلیج عمان
ناوشکن یو‌اس‌اس کول آمریکا در خلیج عمان   -  Copyright  AP Photo

آمریکا یک روز پس از انتشار خبر ابطال مجوز دو کشتی حامل نفت ایران، یک کشتی در حرکت از مبدأ ایران در دریای عمان را نیز به ظن حمل بار برای حوثی‌های یمن توقیف نمود.

نیروی دریایی آمریکا روز یکشنبه ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) اعلام کرد یک کشتی «بدون تابعیت» حامل نزدیک به ۴۰ تن کود شیمیایی اوره برای کشاورزی را که برای ساخت مواد منفجره دست‌ساز نیز کاربرد دارد، در آب‌های بین‌المللی خلیج عمان متوقف کرده است. نیروی دریایی آمریکا گفته این کشتی از مبدأ ایران در مسیری ترانزیتی حرکت می‌کرده که شورشیان حوثی یمن برای تأمین تسلیحاتی خود از آن استفاده می‌کنند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس اعلامیه ارتش آمریکا، کشتی یاد شده سال گذشته با محموله هزاران سلاح توقیف و به مقامات دولتی یمن تحویل داده شده بود. بر پایه همین گزارش، ناوشکن «یواس‌اس کول» و یک گشتی مجهز به موشک هدایت‌شونده ناوگان پنجم آمریکا مستقر در بحرین این کشتی را متوقف کرده‌اند.

ایران هنوز هیچ واکنش رسمی به این خبر نشان نداده است.

روز شنبه نیز خبر رسیده بود که «ای‌بی‌اس» مؤسسه رده‌بندی کشتیرانی آمریکا مجوز ایمنی و زیست‌محیطی نفتکش «کارو» با پرچم پاناما و «السا» با پرچم بلیز را به دلیل حمل نفت ایران و «نقض تحریم‌ها» لغو کرده است. مجوز ایمنی کارو در ۱۷ دسامبر سال گذشته و السا در ۱۳ ژانویه سال جاری میلادی باطل شده است.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای که حرکت نفتکش‌های حامل نفت ایران را رصد می‌کند، در ماه دسامبر شواهد و اطلاعات مربوط به این دو کشتی را در اختیار مقامات آمریکایی قرار داده بود.