Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت آمریکا از غرق کردن کشتی حامل سلاح‌های ایرانی حمایت کرد

آمریکا می‌گوید یک کشتی حامل سلاح‌های ایرانی به مقصد یمن را توقیف کرده است.
آمریکا می‌گوید یک کشتی حامل سلاح‌های ایرانی به مقصد یمن را توقیف کرده است. Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت از توقیف کشتی ماهیگیری حامل سلاح‌های ایرانی در دریای عرب از تلاش‌های ایران برای نقض تحریم‌های سازمان ملل انتقاد کرد. آمریکا می‌گوید که سلاح‌ها را توقیف و کشتی را غرق کرده است.

آگهی

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از توقیف کشتی ماهیگیری حامل سلاح‌های ایرانی در دریای عرب حمایت و از تلاش‌های ایران برای نقض تحریم‌های سازمان ملل انتقاد کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که امروز جمعه ۲۴ دسامبر منتشر کرد با اشاره به اینکه مبدا ارسال سلاح‌ها ایران بوده است، گفت: «قاچاق سلاح از ایران برای حوثی‌ها نشانه نقض فاحش تحریم های هدفمند سازمان ملل متحد و نمونه دیگری از رفتار شرورانه ایران در طولانی شدن جنگ یمن است.»

نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ دسامبر در بیانیه‌ای از توقیف یک کشتی ماهیگیری حامل سلاح‌هایی با منشا ایران در دریای عرب خبر داده بود. ناوگان پنجم ارتش آمریکا در بیانیه خود گفته بود مقصد کشتی حامل سلاح یمن است و محموله را شامل ۱۴۰۰ کلاشیفکف و ۲۲۶ هزار گلوله عنوان کرده بود.

آمریکا می‌گوید که سلاح‌ها را توقیف و کشتی را غرق کرده است. سرنشینان این کشتی ۵ تبعه یمنی هستند که آمریکا گفته آنها را به یمن بازخواهد گرداند.

بیانیه پرایس با تاکید بر اینکه بر مقابله با تهدید از سوی ایران متعهد هستیم، افزود:«حمایت ایران از گروه های مسلح در سراسر منطقه امنیت بین المللی و منطقه‌ای، نیروها و دیپلمات‌ها و شهروندان ما در منطقه را تهدید می‌کند و این فعالیت‌ها تهدیدی برای شرکای ما در منطقه و سایر نقاط است.»

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که ارتش آمریکا در ماه‌های فوریه و مه امسال ده‌ها موشک هدایت شونده ضدتانک، هزاران اسلحه خودکار، و صدها مسلسل و نارنجک انداز را از شناورهای مشابه ضبط کرده بود.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در خلیج فارس، دریای عمان، دریای سرخ و بخشی از اقیانوس هند فعالیت می‌کند در ماه‌های فوریه و مه نیز از توقیف محموله‌های دیگر تسلیحاتی ایران به مقصد یمن خبر داده بود.

از سال ۲۰۱۵ که حوثی‌ها در یک خیزش مسلحانه قدرت را در صنعا قبضه کردند شورای امنیت سازمان ملل این گروه را در تحریم تسلیحاتی قرار داد. عربستان سعودی همراه با چند کشور ثروتمند عربی همچون امارات و قطر جنگی علیه حوثی‌های یمن به راه انداختند. گرچه بعدها با بروز تنش میان ریاض و دوحه، قطر از این کارزار کنار کشید. جنگی که به رهبری عربستان در یمن شروع شد مورد حمایت بریتانیا و آمریکا و برخی قدرت‌های جهانی نیز بوده است.

در سمت مخالف ائتلاف نظامی عربستان در یمن ایران قرار دارد که به عنوان اصلی‌ترین حامی شورشیان حوثی از آن یاد می‌شود. آمریکا و عربستان بارها ایران را به خاطر حمایت از حوثی‌ها مورد انتقاد شدید قرار داده‌اند.

جنگ مارب

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا صادر کرده به درگیری‌ها در مارب هم اشاره شده است. بیانیه می‌گوید: «جریان غیرقانونی سلاح به یمن، عملیات بی رحمانه حوثی‌ها علیه مارب را ممکن می‌کند و رنج غیرنظامیان را افزایش می‌دهد. جنگ بیشتر - چه در مآرب یا سایر نقاط - فقط باعث رنج بیشتر می شود. طرف های جنگ یمن باید برای پایان دادن به آن به یک راه حل سیاسی برسند.»

مارب شهر نفت خیزی است که از چند ماه پیش در معرض سقوط به دست نیروهای حوثی قرار گرفته است. ائتلاف نظامی مورد حمایت عربستان با پروازهای بی شمار جنگنده های خود سعی در دور کردن نیروهای حوثی از اطراف این شهر کرده است.

بسیاری از رسانه‌ها سرنوشت جنگ مارب را به نوعی سرنوشت جنگ یمن توصیف می‌کنند. مارب علاوه بر آنکه نفت خیز است و تخمین زده می‌شود که روزانه تا ۲۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند، از لحاظ جغرافیایی نیز موقعیت ممتازی دارد. این شهر در واقع در قلب یمن قرار گرفته و میان چهارراهی است که شمال و جنوب، و شرق و غرب یمن را به یکدیگر وصل می‌کند.

حوثی‌ها ماه‌هاست تلاش خود را برای تسخیر این شهر قرار داده‌اند. آنگونه که رسانه‌های نزدیک به ایران در ماه‌های اخیر نوشتند در مذاکرات میان ایران و عربستان، طرف عربستانی از ایران خواسته بود تا با عربستان همکاری کند تا یک توافق آتش بس میان حوثی‌ها و نیروهای حامی عبدربه منصورهادی که مورد حمایت عربستان هستند شکل بگیرد و بدین گونه جلوی سقوط مارب گرفته شود، حوثی‌ها اما ظاهرا مصمم به پایان دادن کار مارب و تسخیر این شهر مهمند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر جنجال‌برانگیز لبنان در گفتگو با یورونیوز: از انتقاد به عملکرد عربستان در جنگ یمن پشیمان نیستم

پزشکیان انتخاب شد؛ مسیر پیش‌‌رو و چالش‌های رئیس جمهور منتخب چیست؟

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران؛ جایی که سایه دونالد ترامپ سنگین‌تر از نامزد پیروز است