Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر جنجال‌برانگیز لبنان در گفتگو با یورونیوز: از انتقاد به عملکرد عربستان در جنگ یمن پشیمان نیستم

جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی سابق لبنان در گفتگو با یورونیوز
جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی سابق لبنان در گفتگو با یورونیوز Copyright یورونیوز
Copyright یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جورج قرداحی کمتر از دو هفته پس از استعفا از مقام وزارت اطلاع‌رسانی لبنان در گفتگویی اختصاصی با یورونیوز تاکید کرد که از اظهارات جنجالی خود در مورد جنگ یمن پشیمان نیست؛ اظهاراتی که به یک بحران دیپلماتیک میان کشورهای حاشیه خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی و بیروت دامن زد.

آگهی

جورج قرداحی کمتر از دو هفته پس از استعفا از مقام وزارت اطلاع‌رسانی لبنان در گفتگویی اختصاصی با یورونیوز تاکید کرد که از اظهارات جنجالی خود در مورد جنگ یمن پشیمان نیست؛ اظهاراتی که به یک بحران دیپلماتیک میان کشورهای حاشیه خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی و بیروت دامن زد.

آقای قرداحی که از جمله شناخته‌شده‌ترین روزنامه‌نگاران لبنانی در جهان عرب است، تابستان گذشته و پیش از انتخاب به مقام وزارت اطلاع‌رسانی لبنان در اظهاراتی از دخالت نظامی عربستان سعودی در جنگ یمن انتقاد و از نیروهای حوثی حمایت کرد. عربستان سعودی به دنبال انتشار سخنان آقای قرداحی سفیر خود را از بیروت فراخواند و سفیر لبنان را نیز اخراج کرد. اقدامی که بلافاصله با همراهی بحرین، کویت و امارات عربی متحده مواجه شد.

او سپس با اجابت درخواست تلویحی نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان و همزمان با سفر اخیر امانوئل ماکرون به منطقه با هدف حل بحران دیپلماتیک لبنان از سمت خود استعفا داد.

اما آقای قرداحی به یورونیوز گفت که از هیچ چیزی «پشیمان نیست» و افزود که برخی «توهم» دارند که می‌توانند او را در جریان زندگی سیاسی‌اش «آزار» دهند. وزیر اطلاع‌رسانی سابق لبنان همچنین تصریح کرد که آنچه در مورد جنگ یمن گفته است «لایق این همه هیاهو نیست.»؛ اظهاراتی که او تاکید کرد که آنها را با «حسن نیت» بیان کرده است.

آقای قرداحی در ادامه این گفتگو توضیح داد که «غوغای به پا شده از قبل در پشت پرده طراحی شده بود.» او اذعان کرد که خود او نیز از این سطح از واکنش نسبت به سخنانش متعجب شده بود. او برای توضیح دلیل این «هیاهو» این فرضیه شخصی را مطرح کرد که هدف کارزاری که علیه او فعال شده بود در وهله نخست هدف قرار دادن لبنان و روابط آن با کشورهای حاشیه خلیج فارس و به ویژه عربستان سعودی است.

وزیر اطلاع‌رسانی سابق لبنان برای اثبات ادعای خود به اظهارات وزیر خارجه عربستان استناد کرد و به نقل از او يادآور شد: «مساله ما[عربستان] فراتر از اظهارات قرداحی است. موضوع اصلی تسلط حزب الله بر اتخاذ تصمیمات سیاسی در لبنان است.»

آقای قرداحی در ادامه این گفتگوی اختصاصی با یورونیوز اظهار داشت که هدف از این کارزار خروج عربستان سعوی از لبنان با القای این موضوع به سعودی‌هاست که حزبی بر لبنان مسلط است که که با ریاض دشمنی دارد و از ایران کمک می‌گیرد. او سپس تاکید کرد که القائات این کارزار خلاف واقع است.

وزیر اطلاع‌رسانی مستعفی لبنان یادآور شد که لبنان می‌تواند مسائل خود را با کشورهای حاشیه خلیج فارس به روش دیگری حل کند؛ چنان که او این روش را با کشورهای به تعبیر او «برادر حاشیه خلیج فارس» در مینا گذاشته و از آنها خواسته که به دنبال ایجاد دشمنی میان احزاب لبنان و خود نروند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این روزنامه‌نگار لبنانی در پایان این گفتگو احتمال نامزدی خود در انتخابات پارلمانی لبنان را رد نکرد و تاکید کرد که عمر سیاسی او نه تنها به پایان نرسید بلکه به تازگی آغاز شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت آمریکا از غرق کردن کشتی حامل سلاح‌های ایرانی حمایت کرد

درگیری شبه‌نظامیان فلسطینی؛ سفارت عربستان از اتباع خود خواست لبنان را ترک کنند

تبادل سفیر ایران و سودان پس از ۸ سال قطع روابط؛ سودان به پهپاد ایرانی و ایران به دریای سرخ می‌اندیشد