تنش در روابط بیروت با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس؛ وزیر اطلاعات لبنان استعفاء داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
استعفای جورج قرداحی، وزیر اطلاعات لبنان
استعفای جورج قرداحی، وزیر اطلاعات لبنان   -   کپی رایت  AP Photo

جورج قرداحی، وزیر اطلاعات لبنان که سخنانش درباره جنگ یمن بر روابط بیروت با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس سایه انداخت روز جمعه گفت که از مقامش کناره‌گیری خواهد کرد.

وی گفت: «من بعدازظهر جمعه استعفاء خواهم داد. نمی‌خواهم به این مقام بچسبم، می‌خواهم اگر این اقدام می‌تواند مفید باشد به لبنان فرصتی داده باشم.»

عربستان سعودی حدود یک ماه پیش به دنبال انتشار سخنان جورج قرداحی درباره جنگ یمن سفیرش را از بیروت فراخواند و سفیر لبنان را نیز اخراج کرد. او در اظهاراتش که تابستان امسال پیش از انتخابش به عنوان وزیر اطلاعات بیان شده بود از دخالت نظامی عربستان در جنگ یمن انتقاد کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جورج قرداحی همچنین از نیروهای حوثی در یمن حمایت کرده بود. بحرین، کویت و امارات عربی متحده نیز در حمایت از عربستان سعودی سفرای خود را از بیروت فراخوانده بودند.

وزیر اطلاعات لبنان پیش از این با وجود درخواست تلویحی نجیب میقاتی، نخست‌وزیر این کشور حاضر به کناره‌گیری از سمتش نشده بود. جورج قداحی روز جمعه در حالی از کناره‌گیری از مقامش خبر داد که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به چند کشور حاشیه خلیج فارس سفر کرده است. پاریس از ماه‌ها پیش در تلاش است تا به لبنان برای خروج از بحران اقتصادی در این کشور کمک کند.

جورج قرداحی در همین راستا ابراز امیدواری کرد که استعفای او از مقامش همزمان با سفر رئیس‌جمهوری فرانسه به منطقه به خروج از بن‌بست دیپلماتیک در روابط لبنان با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس کمک کند.