لبنان از عربستان خواست برای حل بحران دیپلماتیک راه «گفت‌وگو» را انتخاب کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم‌های لبنان و عربستان
پرچم‌های لبنان و عربستان   -   کپی رایت  AFP

لبنان روز دوشنبه از عربستان سعودی خواست که برای حل بحران دیپلماتیک کنونی بین دو کشور راه «گفتگو» را انتخاب کند.

سخنان جورج قرداحی، وزیر اطلاعات لبنان در انتقاد از دخالت نظامی عربستان در جنگ داخلی یمن واکنش تند ریاض را به دنبال داشت. عربستان ضمن فراخواندن سفیر خود از بیروت از سفیر لبنان خواسته است تا خاک عربستان را ترک کند.

ریاض روز یکشنبه اعلام کرده بود که تعامل با لبنان را تا زمانی که این کشور «تحت سلطه» گروه حزب‌الله قرار دارد «بی‌فایده» می‌داند.

شماری از متحدان عربستان در منطقه خلیج فارس به نشانه همبستگی با عربستان سفرای خود را از بیروت فراخوانده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حزب‌الله یکی از عناصر مهم در لبنان است اما سلطه ندارد و صحنه سیاسی را قبضه نکرده است.
عبد الله بوحبيب
وزیر خارجه لبنان

عبد الله بوحبيب، وزیر خارجه لبنان روز دوشنبه گفت: «ما خواهان بهترین روابط با عربستان هستیم اما مشکل بین کشورهای برادر یا دوست باید از راه گفتگو و تماس حل شود نه با تحمیل دیدگاه‌ها!»

تنش دیپلماتیک کنونی بین ریاض و بیروت در حالی روی می‌دهد که روابط عربستان با لبنان طی سال‌های اخیر تیره شده بود. عربستان گروه حزب‌الله لبنان را به حمایت از شورشیان حوثی در یمن متهم می‌کند.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان روز یکشنبه گفته بود مشکل کشورش با لبنان «فراتر» از سخنان ساده یک وزیر است. وی همچنین از آنچه «سلطه» حزب‌الله بر لبنان خواند، انتقاد کرد.

AP Photo
جورج قرداحی، وزیر اطلاعات لبنانAP Photo

عبد الله بوحبيب در واکنش به اظهارات همتای عربستانی‌اش گفت: «حزب‌الله یکی از عناصر مهم در لبنان است اما سلطه ندارد و صحنه سیاسی را قبضه نکرده است.»

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان به طور تلویحی از جورج قرداحی خواسته است تا از سمت خود کناره‌گیری کند. رئیس دولت لبنان از وزیر اطلاعات کابینه‌اش خواسته است تا اولویت را به «منافع ملی» بدهد. جورج قرداحی تاکنون حاضر به کناره‌گیری از مقامش به دلیل اظهارات جنجالی خود نشده است.

وزیر اطلاعات لبنان طی روزهای گذشته به قهرمان شبه‌نظامیان حوثی در یمن تبدیل شده است. حوثی‌ها تصاویر او را در صنعا، پایتخت یمن نصب کرده‌اند و نام خیابان ریاض در صنعا را به جورج قرداحی تغییر داده‌اند.