Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لبنان از عربستان خواست برای حل بحران دیپلماتیک راه «گفت‌وگو» را انتخاب کند

پرچم‌های لبنان و عربستان
پرچم‌های لبنان و عربستان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریاض روز یکشنبه اعلام کرده بود که تعامل با لبنان را تا زمانی که این کشور «تحت سلطه» گروه حزب‌الله قرار دارد «بی‌فایده» می‌داند.

آگهی

لبنان روز دوشنبه از عربستان سعودی خواست که برای حل بحران دیپلماتیک کنونی بین دو کشور راه «گفتگو» را انتخاب کند.

سخنان جورج قرداحی، وزیر اطلاعات لبنان در انتقاد از دخالت نظامی عربستان در جنگ داخلی یمن واکنش تند ریاض را به دنبال داشت. عربستان ضمن فراخواندن سفیر خود از بیروت از سفیر لبنان خواسته است تا خاک عربستان را ترک کند.

ریاض روز یکشنبه اعلام کرده بود که تعامل با لبنان را تا زمانی که این کشور «تحت سلطه» گروه حزب‌الله قرار دارد «بی‌فایده» می‌داند.

شماری از متحدان عربستان در منطقه خلیج فارس به نشانه همبستگی با عربستان سفرای خود را از بیروت فراخوانده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حزب‌الله یکی از عناصر مهم در لبنان است اما سلطه ندارد و صحنه سیاسی را قبضه نکرده است.
عبد الله بوحبيب
وزیر خارجه لبنان

عبد الله بوحبيب، وزیر خارجه لبنان روز دوشنبه گفت: «ما خواهان بهترین روابط با عربستان هستیم اما مشکل بین کشورهای برادر یا دوست باید از راه گفتگو و تماس حل شود نه با تحمیل دیدگاه‌ها!»

تنش دیپلماتیک کنونی بین ریاض و بیروت در حالی روی می‌دهد که روابط عربستان با لبنان طی سال‌های اخیر تیره شده بود. عربستان گروه حزب‌الله لبنان را به حمایت از شورشیان حوثی در یمن متهم می‌کند.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان روز یکشنبه گفته بود مشکل کشورش با لبنان «فراتر» از سخنان ساده یک وزیر است. وی همچنین از آنچه «سلطه» حزب‌الله بر لبنان خواند، انتقاد کرد.

AP Photo
جورج قرداحی، وزیر اطلاعات لبنانAP Photo

عبد الله بوحبيب در واکنش به اظهارات همتای عربستانی‌اش گفت: «حزب‌الله یکی از عناصر مهم در لبنان است اما سلطه ندارد و صحنه سیاسی را قبضه نکرده است.»

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان به طور تلویحی از جورج قرداحی خواسته است تا از سمت خود کناره‌گیری کند. رئیس دولت لبنان از وزیر اطلاعات کابینه‌اش خواسته است تا اولویت را به «منافع ملی» بدهد. جورج قرداحی تاکنون حاضر به کناره‌گیری از مقامش به دلیل اظهارات جنجالی خود نشده است.

وزیر اطلاعات لبنان طی روزهای گذشته به قهرمان شبه‌نظامیان حوثی در یمن تبدیل شده است. حوثی‌ها تصاویر او را در صنعا، پایتخت یمن نصب کرده‌اند و نام خیابان ریاض در صنعا را به جورج قرداحی تغییر داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش در روابط بیروت با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس؛ وزیر اطلاعات لبنان استعفاء داد

آمریکا و قطر اقدام مشترکی را علیه تامین کنندگان مالی حزب‌الله لبنان آغاز کردند

تنش در خاورمیانه؛ ماکرون خواستار جلوگیری از شعله‌ور شدن جنگ میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان شد