حوثی‌های یمن یک کشتی اماراتی را در دریای سرخ توقیف کردند

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
نگارش از Massoud SALARI
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حوثی‌ها ضمن تأیید توقیف کشتی اماراتی گفته‌اند که این شناور حامل سلاح و تجهیزات نظامی بوده است.

آگهی

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز دوشنبه ۳ ژانویه (۱۳ دی) حوثی‌های یمنی را به «توقیف» یک کشتی با پرچم امارات عربی متحده در دریای سرخ متهم کرد.

عربستان از سال ۲۰۱۵ در رأس ائتلاف نظامی متشکل از نیروهای چند کشور عربی درگیر نبرد با شورشیان حوثی تحت حمایت ایران برای پشتیبانی از نیروهای دولتی یمن است.

ترکی المالکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف گفت: «این کشتی به نام روابی با پرچم امارات متحده عربی در ساعت ۲۳ و ۵۷ دقیقه شامگاه یکشنبه به وقت محلی، هنگام حرکت در سواحل استان حدیده در غرب یمن توقیف و ربوده شد.»

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

خبرگزاری رسمی پادشاهی عربستان، به نقل از مالکی نوشت: «این کشتی که در حال بازگشت از مجمع‌الجزایر سُقُطرا واقع در سواحل جنوبی یمن بود، تجهیزات یک بیمارستان صحرایی در این مجمع‌الجزایر را به سمت جزان در عربستان سعودی حمل می‌کرد.»

وی افزود: «شبه نظامیان تروریست حوثی مسئولیت کامل این اقدام جنایتکارانه دزدی دریایی را بر عهده دارند» و از آنها خواست «فورا کشتی را آزاد کنند» زیرا در غیر این صورت «نیروهای ائتلاف تمام اقدامات لازم را برای مقابله با این تخلف انجام خواهند داد».

حوثی‌ها: کشتی حامل سلاح است

حوثی‌ها ضمن تأیید توقیف کشتی اماراتی گفته‌اند که این شناور حامل سلاح و تجهیزات نظامی بوده است.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی گروه حوثی‌ها در توییتر گفته است که این کشتی همچنین «بدون مجوز وارد آب‌های یمن» شده و در حال انجام «اقدامات خصمانه‌ای» بوده که «امنیت و ثبات مردم یمن را هدف قرار می‌دهد».

یک گروه تحت نظارت ارتش بریتانیا نیز در شامگاه یکشنبه اعلام کرده بود گزارش‌هایی مبنی بر حمله احتمالی به یک کشتی در سواحل یمن در دریای سرخ دریافت کرده است. ارتش بریتانیا جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

بر پایه داده‌های وب‌سایت پایش خطوط دریایی «مارین ترافیک»، مختصات ارائه شده کشتی مورد اشاره ارتش بریتانیا با ناوچه آبی خاکی «روابی» مطابقت دارد. این ناوچه ساعت‌ها بود که مکان خود را از طریق داده‌های ردیابی ماهواره‌ای اعلام نکرده بود.

آبراه دریای سرخ یکی از مسیرهای حیاتی در تجارت بین‌المللی است. یمن همچنان درگیر جنگی چند ساله است که در آن حوثی‌ها، شورشیان مورد حمایت ایران، در برابر ائتلاف تحت رهبری عربستان مشغول نبرد هستند.

درگیری بین ائتلاف و حوثی‌ها در هفته‌های اخیر با افزایش حملات نیروی هوایی عربستان به مناطق تحت کنترل شورشیان در یمن تشدید شده است. حوثی‌ها نیز حملات موشکی و پهپادی به عربستان را افزایش داده‌اند.

سازمان ملل و ایالات متحده برای پایان دادن به جنگ در یمن که از سال ۲۰۱۴ تاکنون ادامه دارد، تلاش می‌کنند اما تلاش آنها تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، جنگ یمن تاکنون حدود ۳۷۷ هزار کشته برجای گذاشته است که حدود ۲۲۷ هزار نفر از این قربانیان به دلیل پیامدهای غیرمستقیم درگیری مانند کمبود آب سالم، گرسنگی و بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا مجوز دو کشتی را باطل و یک کشتی حامل مواد شیمیایی از ایران را توقیف کرد

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است

حوثی‌ها برای «دومین بار» نفتکش حامل نفت روسیه را «به اشتباه» هدف قرار دادند