Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نگرانی از ایمنی اینترنت 5G؛ صدها پرواز به مقصد آمریکا لغو شدند

شرکت‌های بزرگ هواپیمایی و اختلالات احتمالی ناشی از نسل پنجم شبکه تلفن همراه
شرکت‌های بزرگ هواپیمایی و اختلالات احتمالی ناشی از نسل پنجم شبکه تلفن همراه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبکه جدید ۵جی از بخشی از طیف رادیویی استفاده می‌کند که نزدیک به طیف استفاده شده توسط ارتفاع سنج‌های رادیویی است که ارتفاع هواپیما را از سطح زمین اندازه‌گیری می‌کند.

آگهی

شرکت‌های بزرگ هواپیمایی بین‌المللی روز چهارشنبه ۱۹ ژانویه برخی پروازهای خود را به مقصد آمریکا لغو کردند.

لغو پروازها به مقصد آمریکا توسط خطوط هوایی بزرگ بین‌المللی در پی نگرانی‌های ایجاد شده به دلیل استفاده از نسل پنجم شبکه تلفن همراه، «۵جی» بوده است. آن‌ها بر این نظرند که استفاده از نسل پنجم شبکه تلفن همراه می‌تواند منجر به اختلال در پروازها شود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، شرکت‌های هواپیمایی رویکردهای بسیار متفاوتی را در برابر بحران ایجاد شده در پیش گرفتند که برای نمونه می‌توان به تصمیم خطوط هوایی امارات اشاره کرد که پروازهای خود را به مقصد آمریکا بر خلاف ایرفرانس کاهش داد.

البته هنوز مشخص نیست که چرا خطوط هوایی این تصمیم را گرفته‌اند. همچنین مشخص نیست که این خطوط آیا توافق شرکت‌های مخابراتی «وِرایزِن» و «ای‌تی‌‌اندتی» برای توقف عرضه خدمات در نزدیکی فرودگاه‌های کلیدی را در نظر گرفته‌اند یا نه.

مقام‌های آمریکایی گفته بودند که حتی با وجود چنین امتیازی، امکان اختلال در پروازها به دلیل محدودیت تجهیزات در برخی هواپیماها وجود دارد.

برخی از خطوط هوایی روز چهارشنبه اعلام کردند که هشدارهایی از اداره هوانوردی فدرال آمریکا یا بوئینگ دریافت کرده‌اند مبنی بر اینکه مدل ۷۷۷ بویینگ به ویژه تحت تأثیر خدمات نسل جدید شبکه تلفن همراه قرار گرفته است.

چند شرکت هواپیمایی اعلام کرده‌اند که سعی می‌کنند از هواپیماهای متفاوت برای حفظ برنامه‌های خود استفاده کنند.

شبکه‌ نسل پنجم تلفن همراه در سایر کشورها نیز وجود دارند اما تفاوت‌های کلیدی در نحوه عملکرد شبکه آمریکا می‌تواند احتمال ایجاد مشکل برای خطوط هوایی را افزایش دهد.

شبکه جدید ۵جی از بخشی از طیف رادیویی استفاده می‌کند که نزدیک به طیف استفاده شده توسط ارتفاع سنج‌های رادیویی است که ارتفاع هواپیما را از سطح زمین اندازه‌گیری می‌کند.

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا که بین فرکانس ۵جی و فرکانس استفاده از ارتفاع سنج‌ها حدفاصلی تعیین می‌کند، بر این نظر است که می‌توان از ۵جی به طور ایمن در مجاورت ترافیک هوایی استفاده کرد.

«وِرایزِن» و «ای‌تی‌‌اندتی» اعلام کرده‌اند که تجهیزات آنها با تجهیزات الکترونیکی هواپیما تداخلی نخواهد داشت.

اما مقامات ادارهٔ فدرال هوانوردی آمریکا یک مشکل بالقوه را مشاهده کردند. بنابراین شرکت‌های مخابراتی سه‌شنبه موافقت کردند تا زمانی که به این مشکل رسیدگی می‌شود، ارائه خدمات را متوقف کنند.

امارات روز چهارشنبه اعلام کرد که پروازهای خود را به چندین شهر آمریکا به دلیل نگرانی‌های عملیاتی مرتبط با ایستگاه‌های نسل پنجم شبکه تلفن همراه متوقف می‌کند. این شرکت اعلام کرد که به پروازهای خود به لس‌آنجلس، نیویورک و واشنگتن ادامه خواهد داد.

با این حال خطوط هوایی امارات اعلام کرد که از نزدیک با سازندگان هواپیما و مقامات مربوطه برای کاهش نگرانی‌های عملیاتی در ارتباط است. خطوط هوایی امارات همچنین ابراز امیدواری کرد که خدمات خود را در آمریکا در اسرع وقت از سر گیرد.

به نظر می‌رسد که نگرانی‌ها به بوئینگ ۷۷۷ مربوط می‌شود. امارات فقط با این مدل و ایرباس «ای ۳۸۰» جت جامبو خدمات می‌دهد. بنابراین شرکت هواپیمایی امارات یکی از شرکت‌های هواپیمایی بود که بیشترین آسیب را دید.

شرکت آل‌نیپون‌ایرویز ژاپن هم اعلام کرد که اداره فدرال هوانوردی آمریکا نشان داده است که امواج رادیویی از ۵جی ممکن است با ارتفاع سنج هواپیما تداخل داشته باشد.

بر اساس اعلام این شرکت، بوئینگ محدودیت‌هایی را برای هواپیماهای بوئینگ ۷۷۷ خود اعمال و اعلام کرده که ۲۰ پرواز را به شهرهایی مانند شیکاگو، لس‌آنجلس و نیویورک لغو کرده است.

خطوط هوایی ژاپن اعلام کرده که در حال حاضر استفاده از مدل بوئینگ ۷۷۷ را در قاره آمریکا متوقف خواهد کرد.

آگهی

اما ایرفرانس اعلام کرد که قصد دارد به پروازهای بوئینگ ۷۷۷ خود به فرودگاه‌های آمریکا ادامه دهد. این شرکت توضیح نداد که چرا هواپیمای خود را مانند بسیاری از شرکت های دیگر تغییر نداده است.

شرکت بوئینگ مستقر در شیکاگو در بیانیه‌ای اعلام کرد که با شرکت‌های هواپیمایی، اداره فدرال هوانوردی آمریکا و سایرین برای یافتن راه‌حلی همکاری خواهد کرد که به همه هواپیماها اجازه دهد با وجود نسل پنجم شبکه تلفن همراه به طور ایمن پرواز کنند.

البته این شرکت به سوالات مربوط به مدل بوئینگ ۷۷۷ خود پاسخ نداد.

شرکت «ایر ایندیا» هم در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد که پروازهای خود را به شیکاگو، نیوآرک، نیویورک و سانفرانسیسکو لغو می‌کند.

با وجود این شرکت «ایر ایندیا» خبر داد که این شرکت سعی خواهد کرد برای لغو نشدن پروازهایش به مقصد آمریکا از هواپیماهای دیگر استفاده کند، مسیری که چندین شرکت هواپیمایی دیگر طی کرده‌اند.

آگهی

کره‌ای‌ایر، کاتای پاسیفیک هنگ‌کنگ و اتریش ایرلاینز هم خبر دادند که در پروازهایی که قرار بود از بوئینگ ۷۷۷ استفاده شود، هواپیماهای مختلفی جایگزین شده‌اند.

بریتیش ایرویز هم چندین پرواز برنامه‌ریزی شده بوئینگ ۷۷۷ را به مقصد آمریکا لغو کرد و هواپیماهایش را تغییر داد.

اداره فدرال هوانوردی آمریکا اعلام کرده است که به هواپیماهای دارای ارتفاع سنج دقیق و قابل اعتماد اجازه می‌دهد تا در اطراف شبکه ۵جی پرواز کنند. به این ترتیب هواپیماهایی با ارتفاع سنج‌های قدیمی‌تر اجازه فرود در شرایط کم دید را نخواهند داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اداره فدرال هوانوردی آمریکا در ماه دسامبر اعلام کرده بود که ایستگاه‌های پایه در مناطق روستایی آمریکا مجاز به انتشار در سطوح بالاتر در مقایسه با سایر کشورها هستند که ممکن است بر دقت تجهیزات ارتفاع سنج رادیویی تأثیر بگذارد.

آگهی

به عنوان مثال، فرانسه قدرت شبکه‌های نزدیک به فرودگاه‌ها را کاهش می‌دهد.

رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال در بیانیه‌ای اعلام کرد که استفاده از نسل پنجم شبکه تلفن همراه در آمریکا با وجود فناوری‌های هوانوردی در این کشور مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال اداره فدرال هوانوردی خواسته است تا بررسی‌های ایمنی خود را با دقت و سرعت انجام دهد.

آژانس ایمنی هوانوردی اروپا هم اعلام کرده است که تاکنون به مدرکی در این خصوص دست نیافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نسل پنجم شبکه تلفن همراه با وجود برخی مخالفت‌ها در فرانسه فعال شد

آیا نسل پنجم شبکه تلفن همراه برای سلامتی انسان‌ها خطرناک است؟

هشدار دانشمندان: نسل پنجم شبکه تلفن همراه می‌تواند سرطانزا و ضد باروری باشد