اتهام رئیس جمهوری صربستان به استرالیا: با جوکوویچ «بدرفتاری» شده است

نواک جوکوویچ، تنیس باز صرب
نواک جوکوویچ، تنیس باز صرب Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت مهاجرت استرالیا روز جمعه ضمن اعلام لغو مجدد ویزای نواک جوکوویچ تهدید کرد که این تنیس‌باز مطرح صرب ممکن است به دلیل خطاهایی که پیش از سفر به ملبورن مرتکب شده برای سه سال از ورود به خاک استرالیا منع شود.

آگهی

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان بار دیگر نسبت به وضعیت نواک جوکوویچ در ملبورن واکنش نشان داد و نخست وزیر استرالیا را به «بدرفتاری» با تنیس‌باز مطرح و نامیِ کشورش متهم کرد.

رئیس جمهوری صربستان که پیش‌تر گفته بود «وقتی نمی‌توانند جوکوویچ را ببرند برای او مانع‌ تراشی می‌کنند» این واکنش را پس از لغو دوباره ویزای مرد شماره یک تنیس جهان از سوی وزارت مهاجرت استرالیا در قالب یک پست اینستاگرامی نشان داد.

آقای ووچیچ در این پیام خطاب به مقامات استرالیایی تصریح کرد: «چرا با او (نواک جوکوویچ) بدرفتاری می‌کنید؟ چرا نه تنها به او بلکه به خانواده و مردم کشورش هجمه وارد می‌کنید؟»

این پیام روز جمعه، ساعاتی پس از آن منتشر شد که استرالیا برای بار دوم ویزای نواک جوکوویچ را باطل و تهدید کرد که روز شنبه او را تا زمان مشخص شدن تصمیم نهایی برای اخراج از کشور به هتل پارک ملبورن باز خواهند گرداند.

رئیس جمهوری صربستان در ادامه تاکید می‌کند: «اگر می‌خواستید نواک جوکوویچ را از کسب دهمین جام در ملبورن منع کنید، چرا او را فوراً برنگرداندید؟ چرا به او نگفتید که گرفتن ویزا برای کشور شما غیرممکن است؟»

ستاره صربستانی تنیس جهان و دارنده ۹ عنوان قهرمانی در مسابقات اوپن استرالیا پس از ورود به فرودگاه ملبورن به دلیل مردود تلقی شدن گواهی معافیت از واکسیناسیون کرونا از ورود به خاک استرالیا و تردد در این کشور منع شد و در هتلی که پناهجویان نیز در آن نگهداری می‌شدند تحت بازداشت قرار گرفت.

وزارت مهاجرت استرالیا روز جمعه ضمن اعلام لغو مجدد ویزای نواک جوکوویچ تهدید کرد که این تنیس‌باز مطرح صرب ممکن است به دلیل خطاهایی که پیش از سفر به ملبورن مرتکب شده برای سه سال از ورود به خاک استرالیا منع شود.

آقای جوکوویچ که مدارک ابتلا به کرونا را به عنوان توجیهی برای معافیت از واکسیناسیون به دادگاه ملبورن ارائه کرده، روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای به ارتکاب برخی «خطاها» پیش از انجام سفر به ملبورن از جمله حضور در جمع خبرنگاران، دیدار با تنیس‌بازان جوان کشورش و نیز حضور در یک مسابقه بسکتبال اعتراف کرده بود.

او همچنین اعتراف کرده است که اظهارنامه ورود به استرالیا، به خصوص قسمت مربوط به سفرهای خارجی پیش از ورود به ملبورن را به اشتباه پر کرده و پس از مثبت شدن آزمایش کووید۱۹ وی در ماه دسامبر از مقررات قرنطینه پیروی نکرده است.

نواک جوکوویچ روز دوشنبه پس از رای موافق دادگاه به اعتراضش نسبت به لغو ویزا اجازه خروج از هتل پارک ملبورن را دریافت کرد و توانست تمرین‌های خود را برای شرکت در مسابقات تنیس گرند اسلم ملبورن آغاز کند.

دولت فدرال استرالیا اما معتقد است معافیت از دریافت واکسن برای افرادی که کم‌تر از یک ماه به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده باشند تنها برای شهروندان این کشور مجوز قانونی محسوب می‌شود و افراد غیر استرالیایی نمی‌توانند برای ورود به کشور از این معافیت بهر‌ه‌مند شوند.

بر اساس قوانین استرالیا، افراد غیرشهروند در صورت نداشتن گواهی واکسن کرونا اجازه سفر و ورود به این کشور را ندارند و آندسته از مسافرانی که بدون داشتن گواهی واکسیناسیون به این کشور سفر کنند بازداشت و به مبدا پرواز بازگردانده می‌شوند.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا پیش‌تر، زمانی که ویزای مرد شماره یک تنیس جهان برای نخستین بار به دلیل نداشتن مدارک لازم بهداشتی لغو شد با انتشار پیامی ارائه معافیت پزشکیِ واکسیناسیون را برای ورود به کشورش غیرقابل قبول برشمرده و تاکید کرده بود که هیچکس فراتر از قانون نیست.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

مرد شماره یک تینس جهان قرار است صبح روز شنبه، دو روز مانده به آغاز مسابقات اوپن استرالیا در مصاحبه‌ای به پرسش‌های مسئولان اداره مهاجرت استرالیا انجام شود پاسخ دهد.

نواک جوکوویچ تا کنون بیست بار در رقابت‌های گرند اسلم تنیس به مقام قهرمانی دست یافته و در صورت دریافت اجازه حضور در مسابقات اوپن استرالیا و کسب عنوان قهرمانی در این تورنمنت با ثبت بیست و یکمین عنوان گرند اسلم به بزرگترین بازیکن تاریخ تنیس جهان از این حیث تبدیل خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پدر جوکوویچ: پسرم اسپارتاکوس زمانه در اسارت دولت استرالیاست

سرنوشت مبهم جوکوویچ دراسترالیا؛ تنیس‌باز شماره یک جهان در آستانه اخراج از کشور

بازگشت نادال به تنیس پس از یک سال؛ تنیسور اسپانیایی در اوپن استرالیا مسابقه می‌دهد