Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سرنوشت مبهم جوکوویچ دراسترالیا؛ تنیس‌باز شماره یک جهان در آستانه اخراج از کشور

نواک جوکوویچ پس از قهرمانی در رقابت‌های آزاد ملبورن در فوریه ۲۰۲۱
نواک جوکوویچ پس از قهرمانی در رقابت‌های آزاد ملبورن در فوریه ۲۰۲۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک قاضی در ملبورن روز پنجشنبه رسیدگی به تقاضای تجدید نظر جوکوویچ را آغازکرد. جلسه بعدی روز دوشنبه برگزار خواهد شد و به گفته وکیل دولت استرالیا دستکم تا دوشنبه مسئله اخراج جوکوویچ از این کشور منتفی است.

آگهی

نواک جوکوویچ، تنیس باز شماره یک جهان از تصمیم مقامات مرزی استرالیا مبنی بر اخراجش از کشور شکایت کرد. یک قاضی در ملبورن روز پنجشنبه رسیدگی به تقاضای تجدید نظر جوکوویچ را آغازکرد. جلسه بعدی روز دوشنبه برگزار خواهد شد و به گفته وکیل دولت استرالیا دستکم تا آن روز مسئله اخراج جوکوویچ از استرالیا منتفی است.

مقامات فرودگاه ملبورن چهارشنبه شب مانع ورود این ستاره صربستانی به خاک استرالیا شدند. جوکوویچ که چندین عنوان قهرمانی اوپن استرالیا را در کارنامه دارد، با ویزا و برای شرکت در رقابت‌های امسال راهی ملبورن شده بود. واکسینه نشدن نواک جکوویچ علیه کووید ۱۹ موجب شده بود تا گواهی پزشکی معافیت از واکسن وی خبرساز شود.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا پیش تر خواستار شفافیت در مورد چرایی این معافیت و ارائه توضیحات شده بود و تهدید کرده بود این ستاره صربستانی از هیچ مزیت خاصی برخوردار نخواهد بود و در صورت «قانع کننده نبودن» دلیل این معافیت، «جوکوویچ چاره‌ای نخواهد داشت مگر بازگشت به خانه با اولین پرواز.»

مسئله‌ای که به یک دعوای سیاسی هم بدل شد و رئیس جمهوری صربستان را هم به واکنش شدید واداشت. الکساندر جوکووچیچ با نواک جوکوویچ تماس تلفنی گرفت و گفت که «همه صربستان پشت تو هستند.» او با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از ستاره هموطنش، از مقامات استرالیایی خواست تا سریعا به آزار و اذیت این قهرمان تنیس دنیا پایان دهند.

نواک جوکوویچ روز سه شنبه روی حساب اینستاگرامی خود با خوشحالی خبر شرکت در رقابت‌های اوپن استرالیا را اعلام کرده بود اما اظهارات پیشین او در مخالفت با واکسیناسیون اجباری کووید و اخذ معافیت پزشکی برای سفر به کشوری که واکسیناسیون کامل از شرایط پذیرایی از اتباع خارجی است از همان ابتدا حساسیت برانگیز شد و در نهایت مقامات اداره گمرک و مهاجرت استرالیا با استناد به اینکه آقای جوکوویچ اطلاعات درستی را در هنگام اخذ ویزا ارائه نکرده بوده تصمیم به ابطال ویزای وی در بدو ورود گرفتند.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا در این باره گفت: «قانون قانون است مخصوصا وقتی در مرزهای ماباشد و هیچ فردی فراتر از قانون نیست. از سیاست‌های سختگیرانه ما در مرزها انتقاد شده و این در حالیست که ما یکی از پایین‌ترین نرخ‌های مرگ ناشی از کووید را در دنیا داشته‌ایم.»

گُران ایوانیسویچ، مربی این تنیس باز مشهور در پستی توئیتری با اشاره به اینکه معافیت جوکوویچ از سوی دو منبع پزشکی مختلف تایید شده است نوشت که استرالیا «شایستگی میزبانی رقابت‌های مهمی چون گراند اسلم را ندارد.» او در یک پست اینستاگرامی با اشاره به اینکه این «معمولی‌ترین» سفر جوکوویچ نبوده عکسی از محل ویژه اقامت در فرودگاه تا مشخص شدن نتیجه دادگاه تجدیدنظر را به اشتراک گذاشته است.

رافائل نادال، حریف نام آشنای جوکوویچ که خود چند هفته پیش به کووید مبتلا شده بود، با اشاره به «معافیت پزشکی» حریف قدر خود می‌گوید : «به‌نظر من دنیا از رعایت نشدن قوانین خیلی رنج برده. اگر او می خواست می توانست بدون هیچ مشکلی در این رقابت‌ها شرکت کند. البته هر کسی آزاد است انتخاب خود را داشته باشد و البته عواقب تصمیم خود را هم بپذیرد. برای اتفاقی که برای او افتاده متاسفم ولی از اول خودش شرایط حضور را می دانست.»

نواک جوکوویچ تاکنون در ۲۰ گراند اسلم به مقام قهرمانی رسیده که ۹ مورد آن در ملبورن بدست آمده است. باید دید این تنیس باز صرب که اولین فتح گراند اسلم خود را که در سال ۲۰۰۸ در استرالیا جامه عمل پوشاند در نهایت اجازه حضوری دوباره در ملبورن و رقابت با حریفان سرسخت خود برای کسب بیست و یکمین عنوان خود را بدست خواهد آورد یا باید از فرودگاه مستقیما به خانه بازگردد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتهام رئیس جمهوری صربستان به استرالیا: با جوکوویچ «بدرفتاری» شده است

نواک جوکوویچ به انجام «اشتباهاتی» پیش از سفر به استرالیا اعتراف کرد

بازگشت نادال به تنیس پس از یک سال؛ تنیسور اسپانیایی در اوپن استرالیا مسابقه می‌دهد