Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بحران اوکراین در کانون نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در وین

آخرین نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا، در ماه دسامبر در سوئد برگزار شد
آخرین نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا، در ماه دسامبر در سوئد برگزار شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده از همین حالا تایید کرده که چشم‌اندازی برای حصول به یک نتیجه مشخص برای کنترل تنش‌ها با روسیه در این نشست دیده نمی‌شود.

آگهی

سازمان امنیت و همکاری اروپا، روز پنجشنبه ۱۳ ژانویه در وین تشکیل جلسه خواهد داد تا روسیه، ایالات متحده و متحدان اروپایی آن را به سمت گفت و گو برای خنثی کردن بحران فزاینده در مرز اوکراین سوق دهد.

اما مسکو اصرار دارد که استقرار نیروهای نظامی روس در مرز اوکراین پاسخ به چیزی است که کرملین آن‌را «حضور فزاینده ناتو در حوزه نفوذ روسیه‌» می‌نامد.

 روسیه همواره نسبت به گسترش رو به شرق ناتو ابراز نارضایتی کرده است و حالا زمزمه‌ها در خصوص احتمال پیوستن اوکراین به این پیمان نظامی، بیش از گذشته حساسیت این کشور را بر انگیخته است.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که در طول مذاکرات این هفته در ژنو و بروکسل، آمریکا و روسیه بار دیگر نشان دادند که اختلافات عمیق و بنیادی با یکدیگر بر سر مسائل فیمابین دارند.

در همین حال ایالات متحده، پیشتر پیش‌بینی کرده که احتمال نمی‌دهد هیچ پیشرفتی در مذاکرات روز پنجشنبه سازمان امنیت و همکاری اروپا حاصل شود. مایکل کارپنتر، سفیر ایالات متحده در این سازمان در این خصوص گفت: «فکر نمی‌کنم در این هفته هیچ نتیجه مشخصی حاصل شود. هدف اصلی ما در اصل برقراری گفت و گو است. چالش این است که تعیین کنیم که در چند ماه یا حتی سال آینده به چه شکل می‌توان در خصوص موضوعات مورد اختلاف به صورت عمیق‌تر گفتگو کرد.»

روسیه در ماه‌های اخیر حدود ۱۰۰ هزار سرباز در مرز با اوکراین مستقر کرده که همین مسئله بر نگرانی‌ها از بروز درگیری و حمله نظامی روسیه به اوکراین افزوده است. 

نخستین نشست سال جاری سازمان امنیت و همکاری اروپا، امروز پنجشنبه و با حضور تمامی ۵۷ کشور عضو در پایتخت اتریش برگزار می‌شود. گفتگوهای این دور به دلیل پیچیدگی شرایط در شرق اوکراین با دشواری‌های بیشتری رو به رو است. به ویژه که از سال ۲۰۱۴ این سازمان مسئول اطمینان یابی از رعایت توافقات صلح در این منطقه بوده است.

روسیه بارها تاکید کرده که پیوستن احتمالی اوکراین به ناتو خط قرمز این کشور خواهد بود؛ این در حالیست که کی‌یف به تلاش‌های خود برای پیوستن به این پیمان نظامی افزوده است. 

هرچند کشورهای اروپایی و همچنین ایالات متحده به روسیه هشدار داده‌اند که هرگونه اقدام نظامی مسکو علیه اوکراین می‌تواند عواقب سنگینی برای روسیه به همراه داشته باشد، با این حال بسیاری از ناظران بر این باورند با توجه به آرایش نظامی روسیه، وقوع یک عملیات برای تصرف بخش‌هایی دیگر از خاک اوکراین چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

این موضوع باعث افزایش نگرانی ناتو را نیز به همراه داشته است. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز روز چهارشنبه با تاکید بر اینکه نگرانی از وقوع یک درگیری در اوکراین کاملا واقعی است، از روسیه خواست تنش‌ها را در این منطقه کاهش دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت رئیس جمهور پیشین اوکراین به کی‌یف؛ دادستانی برای پروشنکو وثیقه ۳۰ میلیون یورویی درخواست کرد

نشست گروه۷ با طعم «استقراض به اوکراین»؛ «یکه‌تازی» ملونی همزمان با «افول» ماکرون و سوناک

استونی: اظهارات ترامپ تلنگری است به متحدان دست روی دست گذاشته‌ در ناتو تا بیدار شوند