دستور نهاد اروپایی به یوروپل: اطلاعات شهروندانی که جرمی مرتکب نشده‌اند حذف شوند

تصویری از مرکز جرایم سایبری اینترپل در هلند
تصویری از مرکز جرایم سایبری اینترپل در هلند Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نهاد ناظر بر حفاظت داده‌های اتحادیه اروپا به یوروپل دستور داده به جمع‌آوری و نگهداری اطلاعات شخصی شهروندانی که جرمی مرتکب نشده‌اند پایان داده و طی یک سال تمام این اطلاعات را از پایگاه داده‌های خود پاک کند.

آگهی

«نهاد ناظر بر حفاظت داده‌ها در اتحادیه اروپا» به یوروپل (آژانس اتحادیه اروپا برای همکاری در اجرای قانون) دستور داده که هرگونه اطلاعات شخصی افرادی را که هیچ جرمی مرتکب نشده‌اند حذف کند.

نهاد ناظر بر حفاظت داده‌ها در اتحادیه اروپا (EDPS)، نهادی مستقل و هدف آن رصد و اطمینان از رعایت اصل و حق حفاظت از اطلاعات شخصی شهروندان توسط نهادها و ارگانهای این اتحادیه به هنگام پردازش داده‌ها و اتخاذ سیاست‌های جدید است.   

این نهاد اروپایی همچنین از یوروپل خواسته تا مخزن عظیمی از داده‌های خصوصی افرادی را که با تحقیقات مجرمانه ارتباطی ندارد، پاک کند.

این ضرب‌الاجل در حالی صادر شده که تحقیقات نشان می‌دهد که آژانس پلیس اتحادیه اروپا اطلاعات شهروندان بی گناه را جمع آوری و ذخیره کرده است.

نهاد ناظر بر حفاظت داده‌ها در اتحادیه اروپا (EDPS) یک سال به یوروپل فرصت داده تا با بررسی مخازن داده‌های خود، اطلاعاتی را که به تحقیقات مجرمانه ارتباطی ندارد، حذف کند. همچنین بر اساس اعلام این نهاد در صورتی که هیچ گونه فعالیت مجرمانه‌ای ثابت نشود، داده‌ها تنها به مدت شش ماه می‌توانند ذخیره شوند.

این نهاد اتحادیه اروپا روز سوم ژانویه چنین دستوری را به یوروپل اعلام کرده است. این نهاد ناظر در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز یوروپل را به دلیل «ذخیره‌سازی مداوم حجم زیادی از داده‌ها» که حقوق اساسی افراد را زیر سوال می‌برد، توبیخ کرده بود.

نهاد ناظر بر حفاظت داده‌ها در اتحادیه اروپا همچنین می‌گوید در جریان تحقیقی در سال ۲۰۱۹ متوجه چنین مسئله‌ای شده و پس از گذشت یک سال دریافته که یوروپل همچنان به نگهداری این اطلاعات ادامه داده است. همین مسئله موجب صدور یک هشدار از سوی این نهاد به پلیس اتحادیه اروپا شده است.

با این حال و با وجود گذشت چند سال و اگرچه یوروپل برخی تمهیداتی را به انجام رسانده اما از پاک کردن این اطلاعات سر باز زده‌ است. 

حالا آژانس پلیس اتحادیه اروپا تنها ۱۲ ماه فرصت دارد که این اطلاعات اضافی را از داده‌های خود پاک کند. مقام‌های یوروپل هنوز واکنش رسمی به این تصمیم نشان نداده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرونده انفجار بیروت؛ اینترپل برای دو روس و یک پرتغالی دستور پیگرد بین المللی صادر کرد

اینترپل نسبت به افزایش «چشمگیر» جرائم برای دستیابی به واکسن کرونا هشدار داد

رئیس اینترپل هشدار داد: کلاهبرداری‌های تلفنی و اینترنتی کرونایی