هشدار واشنگتن به تهران: حمله به اتباع آمریکایی «تبعات جدی» به همراه دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا   -  Copyright  AP Photo

واشنگتن روز یکشنبه تهران را تهدید کرد که در صورت هرگونه حمله به اتباع آمریکایی با عواقب جدی روبرو خواهد شد.

این تهدید واشنگتن یک روز پس از آن مطرح می‌شود که تهران از تحریم ۵۱ تبعه آمریکایی خبر داد و مقامات جمهوری اسلامی همزمان با سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی بار دیگر بر انتقام خون وی تاکید کردند.

ایران همزمان با دومین سالگرد ترور فرمانده سابق سپاه قدس ایران که در جریان حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد اسامی ۵۱ آمریکایی را به فهرست متهمان به دست داشتن در این ترور اضافه کرد.

این افراد بر اساس ادعای مقامات ایرانی به «ایفای نقش در ترور قاسم سلیمانی و همراهان وی و نیز ترویج تروریسم و نقض حقوق بشر» تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر ابراهیم رئیسی نیز در مراسم یادبود فرمانده سابق سپاه قدس، ضمن تاکید بر حتمی بودن انتقام خون وی گفته بود: «اگر سازوکار محاکمه عادلانه آقای ترامپ، پمپئو و دیگر جنایتکاران فراهم شد در یک دادگاه عادلانه که آنها به این جنایت هولناک‌شان رسیدگی شد، به مجازات اعمال ننگین خود رسیدند فبها المراد، اگر نه، شک نکنید به تمام دولتمردان امریکایی‌ می‌گویم دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد».

مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق ایالات متحده در واکنش به این سخنان بار دیگر ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان خواند و تهدیدهای تهران علیه دونالد ترامپ و خودش را خطرناک توصیف کرد.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا پس از تهدیدهای تازه تهران و نیز قرار گرفتن نام ۵۱ مسئول آمریکایی در فهرست متهمان به دست داشتن در قتل قاسم سلیمانی در بیانیه‌ای هشدار داد: «اگر ایران به هر یک از شهروندان ما، از جمله یکی از ۵۲ نفری که نامشان روز گذشته برده شده حمله کند با عواقب جدی روبرو خواهد شد.»

در این بیانیه تاکید شده است: «ایالات متحده آمریکا از شهروندان خود محافظت و دفاع خواهد کرد. این شامل کسانی است که در حال حاضر به ایالات متحده خدمت می کنند و کسانی که در گذشته خدمت کرده اند.»

در میان ۵۱ فردی که نامشان در فهرست افراد تحت تهدید و تحریم ایران قرار گرفته می‌توان به نام‌هایی چون مارک الکساندر میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، کنت فرانکلین مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده (سنتکام) و رابرت چارلز اوبراین، مشاور پیشین امنیت ملی در دولت دونالد ترامپ اشاره کرد.

نیکی هیلی، سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد که نام وی نیز در میان ۵۱ فرد یاد شده است در واکنش به این ماجرا به شکلی ظنرآمیز در توئیتی نوشت: «به نظر می رسد باید تعطیلات آرامم را در ایران لغو کنم...»

ایران چندی پیش همچنین اعلام کرده بود که دولت کنونی ایالات متحده به ریاست جو بایدن نیز در تصمیم ترامپ برای حذف قاسم سلیمانی شریک است و در این زمینه مسئولیت دارد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید