Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترور قاسم سلیمانی؛ ایران به اینترپل: ترامپ و ۴۷ مسئول آمریکایی وارد فهرست «اعلان قرمز» شوند

قاسم سلیمانی
قاسم سلیمانی Copyright فرمانده سپاه قدس ایران که توسط دولت ترامپ در بغداد کشته شد
Copyright فرمانده سپاه قدس ایران که توسط دولت ترامپ در بغداد کشته شد
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این دومین درخواست ایران از اینترپل برای دستگیری رئیس جمهوری آمریکا به عنوان عامل اصلی ترور قاسم سلیمانی است.

آگهی

دومین درخواست برای پیگرد قضایی و دستگیری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تنها دو هفته پیش از آنکه وی کاخ سفید را ترک کند از سوی مقامات ایران صادر شد.

بر این اساس به گفته مقامات قضایی ایران برای دونالد ترامپ و ده‌ها تن دیگر از مسئولان وزارت دفاع ایالات متحده به عنوان عاملان قتل قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس اعلان قرمز صادر شده و این امر به مسئولان پلیس بین الملل، اینترپل، نیز منتقل شده است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه شنبه در جریان یک نشست خبری با اعلام این مطلب یادآور شد که تحقیقات جامع و مفصلی در ارتباط با فرآیند عملیات منتهی به کشته شدن قاسم سلیمان انجام شده و به نتایج محسوسی هم رسیده است.

آقای اسماعیلی با تاکید بر اینکه «یکایک عناصر موثر در این حادثه شناسایی شدند» از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به عنوام عامل اصلی ترور قاسم سلیمانی یاد کرد و گفت که غیر از وی حدود ۴۷ نفر از فرماندهان و مقامات مختلف در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا و نیروهای مستقر در منطقه به عنوان افرادی که به نحوی در این عملیات نقش داشتند مورد شناسایی واقع شده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه در ای خصوص تصریح کرد: «برای همه این افراد با قید نقش آن‌ها در این جنایت، اعلان قرمز صادر شد و از طریق اینترپل به پلیس بین الملل اعلام گردید که این افراد تحت تعقیب دادسرای عمومی و انقلاب تهران هستند.»

این دومین درخواست ایران از اینترپل برای دستگیری رئیس جمهوری آمریکا به عنوان عامل اصلی ترور قاسم سلیمانی است.

یک مقام آگاه در دبیرخانه پلیس بین‌الملل اواخر ماه ژوئن در گفتگو با یورونیوز تاکید کرده بود که چنین درخواستی جدی گرفته نمی‌شود زیرا «طبق ماده ۳ اساسنامه اینترپل، این سازمان از هر گونه مداخله در فعالیت‌هایی با ماهیت سیاسی، نظامی، مذهبی یا نژادی قویا منع شده است.»

قاسم سلیمانی سوم ژانویه سال گذشته میلادی در جریان سفر به عراق پس از خروج از فرودگاه بغداد طی یک حمله پهپادی که دونالد ترامپ به صورت مسقیم دستور آن را صادر کرده بود، کشته شد.

در این عملیات ابومهدی مهندس، فرمانده ارشد حشد شعبی عراق و هشت تن دیگر از افرادی که قاسم سلیمانی را همراهی می‌کر‌دند، کشته شدند.

آنیِس کالامار، گزارشگر ویژۀ سازمان ملل چهار روز پس از این واقعه اعلام کرد که ترور قاسم سلیمانی خودسرانه و مغایر با قوانین و حقوق بین‌‌الملل بوده است.

ایران به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی دو پایگاه عین الاسد و اربیل عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی بود هدف حملات موشکی قرار داد. این حملات که برخی منابع آن‌ را هماهنگ و از پیش اعلام شده تلقی کردند آنطور که مقامات آمریکایی گفته‌اند هیچگونه تلفانی برجا نگذاشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمهوری اسلامی پیگیر پرونده انتقام خون سلیمانی؛ «افرادی از چند کشور اروپایی نیز دست داشته‌اند»

تظاهرات گرامیداشت در عراق؛ ایران: برای بانیان «ترور» قاسم سلیمانی قطعنامه محکومیت صادر شود

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت