تظاهرات گرامیداشت در عراق؛ ایران: برای بانیان «ترور» قاسم سلیمانی قطعنامه محکومیت صادر شود

Iraq Soleimani Protest
Iraq Soleimani Protest Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عراق در ماه دسامبر از پایان «ماموریت رزمی» ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا علیه داعش در این کشور خبر داد؛ با این وجود همچنان حدود ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی و ۱۰۰۰ نیروی ائتلاف برای آموزش، ارائه مشاوره و کمک به نیروهای عراقی در این کشور حضور دارند.

آگهی

همچنین دفتر معاونت حقوقی رئیس جمهوری ایران روز شنبه ۱ ژانویه در نامه‌ای خطاب به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار صدور قطعنامه‌ای برای محکومیت قتل قاسم سلیمانی و تقبیح عاملان آن شد.

در این نامه که از سوی معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی در این دفتر تهیه شده، آمده است که «برای پاسداشت صلح و امنیت بین‌المللی» و «تکریم نظام بین‌الملل حقوق بشر» پیشنهاد می‌شود که این مجمع از تمام اختیارات قانونی خود از جمله صدور قطعنامه استفاده کرده و «ترور مقام دولتی و دیپلماتیک توسط یک دولت» را تقبیح کند.

همزمان، هزاران نفر از هواداران حشدالشعبی عراق که از گروههای شبه‌نظامی تحت حمایت ایران است، روز شنبه در بغداد به مناسبت دومین سالگرد ترور قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین شاخه برون مرزی سپاه پاسداران موسوم به «سپاه قدس» که در حمله پهپادی آمریکا کشته شد، تظاهرات کردند.

دو سال پیش از این در ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی خودروی حامل قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس، مرد شماره دو گروه حشدالشعبی به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در مسیر فرودگاه بغداد هدف حمله یک پهپاد مسلح قرار گرفت و هر دوی آنها کشته شدند.

قتل سلیمانی که از او به عنوان معمار استراتژی ایران در خاورمیانه نام می‌برند، این نگرانی را که تهران و واشنگتن وارد یک رویارویی مستقیم شوند افزایش داد.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، تظاهرات روز شنبه در میدان بغداد و تحت تدابیر امنیتی شدید برگزارش شد و بسیاری از نیروهای حشدالشعبی به همراه دیگر اعضای خانواده‌شان در آن شرکت کرده بودند و در حالی که تصاویر سلیمانی و مهندس را در دست داشتند، علیه آمریکا شعار می‌دادند.

ایران پنج روز بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی، با شلیک شماری موشک به سمت پایگاه عین‌الاسد در استان انبار عراق که سربازان آمریکایی در آن حضور داشتند، به قتل او پاسخ داد.

واکنش موشکی ایران در همان روزی اتفاق افتاد که یک هواپیمای غیرنظامی متعلق به هواپیمایی بین‌المللی اوکراین نیز با شلیک موشک‌های پدافند هوایی سپاه در نزدیکی تهران سرنگون گردید و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

در جریان مراسم روز شنبه فالح الفیاض، از مقامات ارشد حشدالشعبی بار دیگر اعلام کرد که کشته شدن سلیمانی و مهندس «جنایت علیه حاکمیت عراق» بوده است.

عراق در ماه دسامبر از پایان «ماموریت رزمی» ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا علیه داعش در این کشور خبر داد؛ با این وجود همچنان حدود ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی و ۱۰۰۰ نیروی ائتلاف برای آموزش، ارائه مشاوره و کمک به نیروهای عراقی در این کشور حضور دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانده هوافضای سپاه: ایران نمی‌خواست برای انتقام خون قاسم سلیمانی وارد جنگ تمام‌عیار با آمریکا شود

ترور قاسم سلیمانی؛ ایران به اینترپل: ترامپ و ۴۷ مسئول آمریکایی وارد فهرست «اعلان قرمز» شوند

«ابوباقر السعدی» از فرماندهان ارشد «کتائب حزب الله» در حمله پهپادی آمریکا در بغداد کشته شد