Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مجلس نمایندگان‌ آمریکا به لغو مصوبه مورد استناد برای «حذف» قاسم سلیمانی رای داد

محل کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در نزدیکی فرودگاه بغداد
محل کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در نزدیکی فرودگاه بغداد Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده پس از کشته شدن قاسم سلیمانی گفته بود که حمله پهپادی علیه فرمانده سپاه قدس ایران با توجه به مصوبه کنگره در سال ۲۰۰۲ «کاملا مجاز» بوده است.

آگهی

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه به لغو مجوز جنگ عراق که در سال ۲۰۰۲ به تصویب رسیده بود رای داد.

هواداران لغو مجوز جنگ عراق بر این باور هستند که چنین تصمیمی مانع از استناد روسای جمهوری آینده آمریکا به این مجوز برای انجام عملیات نظامی غیرمرتبط می شود. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده از لغو این مجوز حمایت کرده بود.

به گفته طرفداران لغو مجوز جنگ عراق اتخاذ چنین تصمیمی بر آن دسته از ماموریت ها و عملیات نظامی آمریکا که هم اکنون در جریان است تاثیری نخواهد گذاشت. طرح لغو مجوز جنگ عراق با ۲۶۸ رای موافق در برابر ۱۶۱ رای مخالف تصویب شد.

کاخ سفید اعلام کرده است که هیچ کدام از ماموریت ها و عملیات نظامی فعلی آمریکا تنها با استناد به مجوز سال ۲۰۰۲ کنگره در جریان نیست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بسیاری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان و شماری از جمهوریخواهان در این مجلس مصوبه سال ۲۰۰۲ را «اشتباه» ارزیابی می کنند. به گفته‌ آنها کنگره آمریکا با این مصوبه بخش مهمی از اختیار خود در زمینه تصمیم گیری در مورد ورود به جنگ و عملیات نظامی را به رئیس جمهوری واگذار کرده است.

تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان خواستار بازنگری در مصوبه سال ۲۰۰۱ کنگره برای مبارزه با تروریسم نیز شده اند.

رای گیری درباره لغو مجوز جنگ عراق در مجلس نمایندگان تنها یک روز پس از اعلام آمادگی چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا برای بررسی این موضوع از سوی این نهاد طی سال جاری صورت گرفت. چاک شومر روز گذشته گفت: «جنگ عراق نزدیک به یک دهه پیش تمام شد. [...] اکنون در سال ۲۰۲۱ به مجوزی که در سال ۲۰۰۲ تصویب شد نیازی نیست.»

وی افزود که لغو این مجوز مانع از «ماجراجویی نظامی» دولت های بعدی آمریکا خواهد شد. رهبر دموکرات ها در مجلس سنا به طور خاص به توجیه عملیات حذف قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در ابتدای سال ۲۰۲۰ به کمک مجوز جنگ عراق اشاره کرد. رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در آن زمان گفته بود که حمله پهپادی علیه قاسم سلیمانی با توجه به مصوبه کنگره در سال ۲۰۰۲ «کاملا مجاز» بوده است.

شماری از سناتورهای آمریکایی علاوه بر لغو مصوبه سال ۲۰۰۲ به دنبال لغو مجوز دیگری هستند که کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۱ به جورج بوش پدر، رئیس جمهوری وقت این کشور برای مقابله با اشغال کویت از سوی صدام حسین، رئیس جمهوری وقت عراق داد. برای لغو این مجوزها در مجلس سنا به آرای موافق ۶۰ سناتور نیاز خواهد بود. این در حالی است که دموکرات ها ۵۰ کرسی و جمهوریخواهان نیز ۵۰ کرسی این مجلس را در اختیار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتهام ترور جان بولتون؛ آمریکا و ایران: «از شهروندانمان دفاع می‌کنیم»

وزارت دادگستری آمریکا: یک عضو سپاه پاسداران توطئه ترور جان بولتون را پیش می‌برد

هشدار واشنگتن به تهران: حمله به اتباع آمریکایی «تبعات جدی» به همراه دارد