Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مزاج ثروتمندان اورشلیم با جستجو در محتویات توالت‌های باستانی فاش شد

Israel Antiquities Authority employees
Israel Antiquities Authority employees Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باستانشناسان به مطالعۀ محتویات مخزن زیرین توالت پرداختند که نشان داد افراد طبقه ممتاز آن دوران باستان، به چه بیماری‌هایی مبتلا بودند.

آگهی

باستان‌شناسان اسرائیل پیش از این در ماه اکتبر خبر از کشف توالتی باستانی با قدمتی ۲۷۰۰ ساله داده بودند. این توالت در باغی اشرافی متعلق به قرن هفت پیش از میلاد ساخته شده بود که اکنون بخشی از تفرجگاه «أرمون هنتسيف» در بیت‌المقدس است.

در آن زمان داشتن توالت در خانه یک امکان تجملی محسوب می‌شد و مختص ثروتمندان بود.

باستانشناسان پس از این کشف، به مطالعۀ محتویات مخزن زیرین این توالت پرداختند که نشان داد افراد طبقه ممتاز آن دوران، به چه بیماری‌هایی مبتلا بودند.

این پژوهش‌ با همکاری دانشگاه تل‌آویو و سازمان باستان‌شناسی اسرائیل انجام شد و گزارش آن که اخیرا در مجله بین‌المللی «پالئوپاتولوژی» منتشر شد، حاکی از آن است که استفاده کنندگان از این توالت عمدتا مبتلا به انواع کرم‌های روده بودند و تخم‌ انگل‌های روده‌ای در خاک موجود در چاله توالت یافت شده‌ است.

به گفته دفنا لانگوت، مدیر آزمایشگاه باستان‌شناسی دانشگاه تل‌آویو، تخم انگل‌ها نشان می‌دهند که ساکنان عمارت باستانی، احتمالاً از درد شکم، حالت تهوع، اسهال و خارش رنج می‌بردند.

او خاطرنشان کرد که برخی از انگل‌های کشف‌شده، به‌ویژه برای کودکان خطرناک هستند و می‌توانند منجر به سوء تغذیه، تاخیر در رشد، آسیب سیستم عصبی و در موارد شدید حتی مرگ شوند.

دفنا لانگوت احتمال می‌دهد که این آلودگی انگلی به دلیل آلودگی غذا و آب آشامیدنی یا شرایط بد بهداشتی افراد بوجود آمده باشد. استفاده از مدفوع انسان برای بارور کردن محصولات زراعی و مصرف گوشتی که به خوبی پخته نشده نیز می‌تواند از دیگر دلایل ایجاد چنین آلودگی‌هایی باشد.

در آن دوران هیچ درمانی برای کرم‌های روده وجود نداشت و به همین دلیل احتمالا مردم برای سال‌ها از آن رنج می‌بردند. این انگل‌ها هنوز هم وجود دارند، اما می‌توان آنها را به طور موثر درمان کرد.

پژوهشگران در حال انجام تجزیه و تحلیل‌های بیشتر روی رسوبات جمع آوری شده از این توالت هستند تا درباره رژیم غذایی و گیاهان دارویی مورد استفاده در اورشلیم در اواخر عصر آهن اطلاعات بیشتری به دست آورند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف رد دست مرموز در خندق دفاعی هزار ساله اورشلیم

کپسول زمان «گلوسستر»؛ پژوهشگران اسرار کشتی سلطنتی ۳۴۰ ساله را فاش کردند

باستان‌شناسان راز کتیبه ۱۸۰۰ ساله در گوردخمه شهر مردگان را کشف کردند