Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

کشف قدیمی‌ترین آبجوسازی جهان در اسرائیل

Raqefet
Raqefet Copyright Dani Nadel/Wikimedia Commons
Copyright Dani Nadel/Wikimedia Commons
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشف جدید این نظریه را تقویت کرد که دانش تهیۀ آبجو حتی قبل از کشف دانش کاشت و برداشت غلات و حبوبات در خاورمیانه وجود داشته است.

آگهی

تیمی بین‌المللی از باستان شناسان موفق به کشف چیزی در اسرائیل شده‌اند که گفته می‌شود قدیمی‌ترین سایت تولید الکل در جهان است.

بر اساس مقالۀ منتشر شده توسط دانشگاه استنفورد، گروهی از پژوهشگران به رهبری خانم لی لیو، استاد باستان‌شناسی چینی دانشگاه اسنتفورد در غاری در کوه کرمل واقع در شمال اسرائیل و در جنوب شهر حیفا، باقی مانده‌هایی از ملاتهای سنگ شده با قدمتی ۱۳ هزارساله را پیدا کرده‌اند که تجزیۀ آنها در آزمایشگاه نشان داد در واقع محلولی شبیه به آبجو هستند.

این محلول الکلی احتمالا برای نوشیدن در مراسم و آیین‌های اجتماعی و مذهبی تولید می‌شده و محل تهیۀ آن در نزدیکی گورستانی متعلق به تمدن ناتوفی بوده است؛ یعنی مردمانی که طی سالهای ۱۲۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ قبل از میلاد در این مکان زندگی می‌کردند.

دنی نادل، استاد باستان‌شناسی دانشگاه حیفا و عضو این تیم می‌گوید: «ناتوفیان در این غار مرده‌های خود را روی سکویی پوشیده شده از گل‌ها و گیاهان می‌گذاشتند و ظاهرا یک نوشیدنی شبیه به سوپ که الکلی بوده را نیز تهیه می‌کردند... این نوشیدنی با آبجوی امروزی متفاوت بوده و درصد الکل کمتری داشته است... تلاش‌ها برای تولید این الکل، نشان دهندۀ اهمیت این نوشیدنی در فرهنگ ناتوفی است.»

باستان‌شناسان پیش از این در ماه ژوئیه در شمال شرق اردن نیز قطعه‌هایی از نان پیدا کرده بودند که عمر آنها به سالهای ۱۴۶۰۰ تا ۱۱۶۰۰ قبل از میلاد برمی‌گشت و توسط مردمان ناتوفی پخته شده بود.

کشف جدید در اسرائیل، این نظریه را تقویت کرد که دانش تهیۀ آبجو حتی قبل از کشف دانش کاشت و برداشت غلات و حبوبات در خاورمیانه وجود داشته است و احتمالا تولید آبجو یک عامل انگیزشی برای کشت غلات در این منطقه بوده است.

این کشف همچنین نشان داد که احتمالا پیش از تهیه نان نیز دانش تهیۀ آبجو در این منطقه وجود داشته و برخلاف این نظریه که تهیۀ آبجو فعالیتی در کنار تهیۀ نان و مخمر نان بوده، در دوران باستان تهیۀ آبجو بطور مستقل نیز انجام می‌شده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برای نخستین بار اتفاق افتاد؛ دیدار وزیر اسرائیلی از مسجدی در امارات

آیا مصرف به‌اندازه الکل برای سلامتی مفید است؟

رابطه تغییرات اقلیمی و ناپدید شدن شهاب‌سنگ‌ها؛ زیان جبران‌ناپذیری که علم بشر می‌بیند