اعلام کشف سویه جدید ویروس کرونا در فرانسه مردم را به وحشت انداخت

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
ویروس سارس کوو ۲
ویروس سارس کوو ۲   -   کپی رایت  AP Photo

خبر کشف سویه جهش‌یافته جدید از ویروس کرونا از روز سه‌شنبه ۴ ژانویه (۱۴ دی) در فرانسه جنجال زیادی بر پا کرده و باعث وحشت و نگرانی بسیاری از مردم این کشور شده است.

این خبر که به طور رسمی اعلام نشده و تنها در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌ها به آن پرداخته می‌شود، مربوط به ویروسی است که پروفسور دیدیه رائولت، پزشک متخصص بیماری‌های عفونی در بیمارستان و پژوهشکده بیماری‌های عفونی مارسی (پژوهشکده عفونی مدیترانه) مدعی کشف آن شده است. پروفسور رائولت یک چهره علمی جنجالی در فرانسه است که در ابتدای شیوع کووید-۱۹ مدعی کشف داروی این بیماری شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ظاهرا رائولت این سویه سارس کوو ۲ را نخستین بار در اواخر سال گذشته میلادی در بدن بیماری بازگشته از کامرون در شهر کوچک فورکالکیه مشاهده کرد. سویه جدید موقتا «بی.۱.۶۴۰.۲» نامگذاری شد، اما بیمارستانی که این دانشمند در آن کار می‌کند، آن را سویه «آی‌اچ‌یو» خوانده که مخفف نام همان مرکز درمانی و پژوهشی است.

بنا به اعلام پژوهشکده مدیترانه، تاکنون نتیجه آزمایش این سویه کرونا در بدن ۱۲ نفر مثبت در آمده است. همچنین مطالعه انجام شده به دست پژوهشگران این مؤسسه علمی نشان می‌دهد که سویه جدید حاصل ۴۶ جهش ویروس کروناست.

تردیدهای زیادی در زمینه ماهیت این سویه وجود دارد و هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا این سویه از دامنه اثربخشی واکسن‌های فعلی خارج است یا نه و این که میزان سرایت آن چقدر است.

اما واکنش‌ها به این خبر در فرانسه بسیار زیاد بوده و بسیاری از دانشمندان تعجیل در افشای اطلاعات مربوط به سویه جدید را نمی‌پسندند. به نظر می‌رسد در اعلام کشف سویه جدید با هیچ مرجع علمی برجسته بین‌المللی مشورت نشده یا درخواستی برای این کار نشده است. سازمان بهداشت جهانی نیز تاکنون هیچ نظری در این مورد نداده است.

این خبر به طور گسترده در فرانسه منتشر شده و برخی رسانه‌ها حتی گفته‌اند که تاکنون صدها نفر در این کشور به سویه جدید مبتلا شده‌اند.