فرانسه پرتاب موشک ماهواره‌بر ایران را محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
موشک ماهواره‌بر سیمرغ
موشک ماهواره‌بر سیمرغ   -  کپی رایت  AP/AP

دولت فرانسه روز جمعه ۳۱ دسامبر پرتاب موشک ماهواره‌بر ایران «در اوج مذاکرات هسته‌ای» را محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در نشست خبری روز جمعه و در پاسخ به پرسشی درباره پرتاب موشک ماهواره‌بر ایران گفت: «فرانسه این عمل را که برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است، محکوم می‌کند.»

ایران صبح پنجشنبه از شلیک موفقیت آمیز موشک ماهواره‌بر سیمرغ به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری زمین خبر داده بود. با این حال از قرار معلوم عملیات قراردادن (تزریق) ماهواره‌ها در مدار موفق و پایدار نبوده است.

پیش از این آلمان و ایالات متحده آمریکا هم پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ را محکوم کرده بودند. سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه می‌گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، «ایران حق توسعه و آزمایش موشک‌های قادر به حمل کلاهک هسته‌ای را ندارد.» وی نقش پررنگ وزارت دفاع در برنامه فضایی ایران را نشانه نزدیکی این فناوری با صنعت توسعه موشک‌های بالستیک توصیف کرد و گفت: «پرتاب موشکی دیروز، پس از شلیک موشک‌های بالستیک در جریان رزمایش ۲۴ دسامبر انجام شد که آن هم غیرقانونی بود.»

فرانسه یکی از طرف‌های برجام و یکی از قدرت‌های بزرگ نظامی و هسته‌ای جهان است. ایران در سال‌های اخیر بارها فرانسه را به ایفای نقش غیرسازنده و سخت‌گیرانه در جریان مذاکرات هسته‌ای متهم کرده است. 

فرانسه در دو دهه اخیر و پس از سرنگونی حکومت صدام حسن و تضعیف جمهوری های لبنان و سوریه، با رژیم‌های سلطنتی نظیر عربستان، قطر و امارات همپیمان شده است.