مذاکره در اتریش و رونمایی موشک در ایران؛ تفسیر رسانه‌های اسرائیل از نام «خیبرشکن»

موشک خیبرشکن
موشک خیبرشکن Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سایت روزنامه اسرائیلی جروزالم پُست نیز با انتشار گزارشی نوشت که اگر بُرد این موشک درست اعلام شده باشد، می‌تواند از غرب ایران به اسرائیل برسد. روزنامه هاآرتص نیز این عنوان را برای خبر رونمایی ایران از موشک خیبرشکن انتخاب کرد: «ایران از موشک جدیدی رونمایی کرد که می‌تواند اسرائیل را هدف قرار دهد.»

آگهی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز چهارشنبه و همزمان با ادامه دور هشتم مذاکرات برای بازگشت متقابل ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، موسوم به برجام، در وین، پایتخت اتریش از موشک بالیستیکی با نام «خیبرشکن» در یکی از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای خود رونمایی کرد.

«خیبرشکن» از نسل سوم موشک‌های دوربُرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معرفی شده که دارای سوخت جامد است و در فاز فرود دارای مانور پذیری برای عبور از سپر موشکی بوده و توان اصابت قراردادن اهدافی را در بُرد و شعاع یک هزار و ۴۵۰ کیلومتری داراست.

در حالی که سایت خبری ایرانی به نام مشرق نیوز یکی از ویژگی‌های این موشک را توان اصابت به اهداف مختلف در «سرزمین‌های اشغالی» عنوان کرده است، سایت روزنامه اسرائیلی جروزالم پُست نیز با انتشار گزارشی نوشت که اگر بُرد این موشک درست اعلام شده باشد، می‌تواند از غرب ایران به اسرائیل برسد. روزنامه هاآرتص نیز این عنوان را برای خبر رونمایی ایران از موشک خیبرشکن انتخاب کرد: «ایران از موشک جدیدی رونمایی کرد که می‌تواند اسرائیل را هدف قرار دهد.»

همچنین امیلی شریدر، از ستون نویسان روزنامه جروزالم پُست با انتشار پیامی توییتری نوشت: « موشک جدید ایران "خیبرشکن" به اسم نبردی تاریخی در دوره اسلام نامگذاری شده است که در آن سپاه محمد یهودیان را کشتار کرد. باز هم بگویید که ایران با یهودیان مشکلی ندارد.»

منطقه خیبر واقع در شمال مدینه، سرزمینی بود متشکل از هفت قلعه و نخلستان که یهودیان مدینه به آن پناه آورده بودند ولی در جریان یورش مسلمانان و شکسته شدن و تخریب درهای این قلعه‌ها تصرف شد.

برخی رسانه‌های اسرائیلی همچنین اشاره کرده‌اند که طی سال‌های اخیر و در جریان تجمع‌های اعتراضی سازماندهی شده علیه این کشور شعار «خیبر، خیبر یا یهود» سر داده می‌شده که به تعبیر آنها نماد ترویج یهودی ستیزی بوده و بی‌ارتباط به انتخاب نام موشک جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیست.

افزون بر این، یونا جرمی باب، مدرس اسرائیلی روابط بین‌الملل نیز با انتشار پیامی کنایه‌آمیز در صفحه توییتر شخصی خود خطاب به کسانی که به تعبیر او معتقدند که توافق هسته‌ای با ایران موجب کاهش سرعت برنامه موشکی ایران می‌شود، یادآور شده که موشک‌های بالستیک ایران در حال پیشرفت هستند.

رونمایی از موشک خیبرشکن در شرایطی انجام شد که دور هشتم مذاکرات وین با هدف احیای برجام و لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران از روز سه‌شنبه از سرگرفته شده است. با وجود ادامه نگرانی قدرت‌های جهانی و متحدان منطقه‌ای آنها از ابعاد برنامه هسته‌ای و موشکی ایران، تهران همواره تاکید کرده که به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست و برنامه موشکی‌اش فقط یک عامل بازدارنده است.

ایران حدود یک ماه و نیم پیش نیز از شلیک موفقیت‌آمیز موشک ماهواره‌بر سیمرغ به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری زمین خبر داده بود؛ اقدامی که بلافاصله از سوی ایالات متحده، آلمان و فرانسه محکوم شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از سرگیری مذاکرات وین؛ آمریکا: تعیین تکلیف نهایی امری اضطراری است

فرانسه پرتاب موشک ماهواره‌بر ایران را محکوم کرد

ایران در میانه جنگ در خاورمیانه از دو سامانه پدافندی جدید رونمایی کرد