Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

از سرگیری مذاکرات وین؛ آمریکا: تعیین تکلیف نهایی امری اضطراری است

مذاکرات ایران و کشورهای باقیمانده در برجام در وین
مذاکرات ایران و کشورهای باقیمانده در برجام در وین Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واشنگتن تهدید کرده است که در صورت عدم دستیابی به توافق طی «هفته‌های آتی» بازگشت به برجام برای دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا با توجه به «پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران» غیرممکن خواهد شد.

آگهی

مذاکرات هسته‌ای وین روز سه‌شنبه در حالی از سر گرفته می‌شود که آمریکا تعیین تکلیف این گفتگوها را امری «اضطراری» و دستیابی به توافق را «در دسترس» توصیف کرده است.

این گفتگوها هفته گذشته برای مشورت هیات‌های مذاکره‌کننده با پایتخت‌ها متوقف شده بود. انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات گفته بود که زمان «اتخاذ تصمیم سیاسی» فرا رسیده است. علی باقری کنی، عضو ارشد هیات مذاکره‌کننده ایران حالا قرار است پس از بازگشت از تهران صبح روز سه‌شنبه با انریکه مورا دیدار کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که گفتگوها با ایران «با وجود پیشرفت‌ها» در روند آن «به مرحله‌ای رسیده که دستیابی به نتیجه جنبه اضطراری پیدا کرده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بدون خروج واشنگتن از توهمات کنونی، مسیر مذاکرات وین هموار نمی‌شود.
علی شمخانی
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

در مقابل حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در گفتگوی تلفنی با همتای چینی خود گفت: «طرف غربی باید در حوزه لغو تحریم‌ها تصمیم جدی و موثر اتخاذ کند و فاصله معنادار خود را با سیاست‌های شکست خورده دولت قبلی آمریکا نشان دهد و این موضوع با لغو کلیه تحریم‌های مغایر با برجام و اقدام جدی در حوزه ارائه تضمین ممکن خواهد شد.»

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز اظهار داشت: «بدون خروج واشنگتن از توهمات کنونی، مسیر مذاکرات وین هموار نمی‌شود.»

وی افزود: «دولت فعلی آمریکا تاکنون با تداوم سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران تلاش کرده اهدافی را که او با قلدری نتوانست محقق کند، با ارائه وعده‌های بی‌پشتوانه تامین کند.»

واشنگتن تهدید کرده است که در صورت عدم دستیابی به توافق طی «هفته‌های آتی» بازگشت به برجام برای دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا با توجه به «پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران» غیرممکن خواهد شد.

ایران و آمریکا در جریان گفتگوهای وین به طور غیرمستقیم درباره امکان احیای برجام از طریق لغو تحریم‌های هسته‌ای واشنگتن علیه تهران و پایبندی مجدد ایران به مفاد توافق سال ۲۰۱۵ مذاکره می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران فعالیت مجتمع هسته‌ای تسای کرج را به اصفهان منتقل می‌کند

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران