درگیری خشن پلیس و پناهجویان در کاله فرانسه ده‌ها زخمی برجای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ماموران پلیس در یک حلبی‌آباد پناهجویان در کاله فرانسه
ماموران پلیس در یک حلبی‌آباد پناهجویان در کاله فرانسه   -   کپی رایت  AP Photo

دست‌کم پانزده مامور ژاندارمری و سه پناهجو صبح پنجشنبه ۳۰ دسامبر و در جریان یک عملیات معمول پلیس برای اخراج مهاجران در نزدیکی شهر کاله در شمال فرانسه زخمی شدند.

فرمانداری منطقه پا-دو-کاله با انتشار بیانیه‌ای ضمن تایید این خبر اعلام کرد که در زمان عملیات عادی پلیس برای بیرون راندن مهاجران از یک منطقه ممنوع، پناهجویان از خود خشونت شدیدی بروز دادند و اشیایی را به سوی ماموران پرتاب کردند.

یکی از داوطلبان گروه غیردولتی دیده‌بانان حقوق بشر که در زمان درگیری در محل حضور داشت به خبرگزاری فرانسه گفت که برخلاف موارد معمول، ماموران روز پنجشنبه و در زمان اجبار پناهجویان به تخلیه محل، به آن‌ها اجازه برداشتن وسایلشان را ندادند.

به گفته این داوطلب که «اِما» نام دارد، نیروهای ژاندرمری پس از محاصره محل حدود ۲۰۰ پناهجو را مجبور به ترک چادرهایشان کردند و به ماموران نظافت دستور دادند تمام اموال آن‌ها، ازجمله چادرها را ضبط کنند. همین هم باعث مقابله مهاجران شد و خشونت بالا گرفت.

از زمان انتشار این خبر، درگیری لفظی میان سیاستمداران، خبرنگاران و رسانه‌های راست‌گرا و چپ‌گرای فرانسوی بر سر این حادثه بالا گرفته است.

سازمان غیر دولتی دیده‌بان حقوق بشر ۲ ماه پیش با انتشار گزارشی با عنوان «تحمیل استیصال» برخورد خشن و غیرانسانی پلیس و ژاندارمری فرانسه با پناهجویان گرفتار در حومه شهر کاله را به شدت به نقد کشیده بود.

بسیاری از مهاجران و پناهجویان از آفریقا، خاورمیانه و شرق آسیا به امید ورود به بریتانیا قاره اروپا را در می‌نوردند و خود را به منطقه پا-دو-کاله می‌رسانند. بریتانیا نسبت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه شنگن قوانین منعطف‌تر و بازار کار بازتری برای مهاجران «غیرقانونی» دارد.

ماه گذشته ۳۱ پناهجو، عمدتا از کردستان عراق در زمان عبور از کانال مانش برای رسیدن به بریتانیا جان خود را از دست دادند.