محمود عباس در اقدامی کم‌سابقه برای دیدار با بنی گانتس به اسرائیل رفت

محمود عباس و بنی گانتس
محمود عباس و بنی گانتس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل و گروه حماس ملاقات رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با وزیر دفاع اسرائیل را محکوم کردند.

آگهی

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سه‌شنبه شب در دیدار با بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائيل با او درباره موضوعاتی امنیتی و اقتصادی گفتگو کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل این ملاقات در خاک این کشور صورت گرفت. وزیر دفاع اسرائيل در مورد دیدارش با محمود عباس در صفحه توئیترش نوشت: «من امشب [سه‌شنبه شب] با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کردم. ما درباره اجرای تدابیر اقتصادی و غیرنظامی و اهمیت تقویت هماهنگی امنیتی [با یکدیگر] گفتگو کردیم.»

حسین الشیخ از نزدیکان محمود عباس نیز محور دیدار رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با وزیر دفاع اسرائیل را مسائل «امنیتی، اقتصادی و بشردوستانه» و «تنش‌های» مرتبط با شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری رود اردن عنوان کرد. وی افزود که دو طرف همچنین درباره «اهمیت ایجاد چشم‌اندازی سیاسی» برای دستیابی به «راه‌حلی» برای مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها نیز گفتگو کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

منابع رسمی اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین اشاره‌ای به محل ملاقات محمود عباس با بنی گانتس نکرده‌اند اما رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که این دیدار در محل اقامت بنی گانتس در شهر روش هاعین در خاک اسرائیل انجام شد.

شماری از وزرای دولت اسرائیل از جمله بنی گانتس پس از تشکیل دولت جدید این کشور به ریاست نفتالی بنت در رام‌الله با محمود عباس دیدار کرده بودند. سفر محمود عباس به روش هاعین این اولین سفر او به اسرائیل برای دیدار با مقامات این کشور از سال ۲۰۱۰ تاکنون محسوب می‌شود.

حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای دیدار بنی گانتس با محمود عباس را محکوم کرد. در بیانیه حزب لیکود آمده که این ملاقات منجر به «عقب‌نشینی‌های خطرناکی برای امنیت اسرائیل» شده است.

گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد نیز ملاقات محمود عباس با بنی گانتس را محکوم کرد. سخنگوی حماس گفت: «این رفتار مدیریت تشکیلات فلسطینی به شکاف سیاسی بین فلسطینی‌ها دامن خواهد زد، شرایط فلسطینی‌ها را پیچیده‌تر می‌کند و باعث تشویق کسانی در منطقه می‌شود که می‌خواهند با اشغالگران روابط‌شان را عادی‌سازی کنند و در مقابل موضع فلسطین که عادی‌سازی را رد می‌کند تضعیف خواهد کرد.»

دیدار محمود عباس با بنی گانتس کمتر از یک هفته پس از سفر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به منطقه انجام شد. او در جریان سفرش با محمود عباس درباره از سرگیری «سطح قابل توجهی از کمک‌های اقتصادی» ایالات متحده به فلسطینی‌ها گفتگو کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همزمان با نشست اسرائيل و کشورهای عربی؛ پادشاه اردن برای دیدار با محمود عباس به کرانه باختری رفت

دست‌کم دو کشته در پی حملات روز سه‌شنبه اسرائیل به بندر لاذقیه سوریه

چندین نفر در انفجار «انبار مهمات» اردوگاه فلسطینان در جنوب لبنان کشته و زخمی شدند