پاپ در مراسم روز کریسمس: به فجایع عادت کرده‌ایم

پاپ فرانسیس در مراسم روز کریسمس
پاپ فرانسیس در مراسم روز کریسمس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما آنقدر به درگیری‌ها عادت کرده‌ایم که اکنون در سکوت از فجایع عظیم عبور می‌کنیم. این خطر وجود دارد که فریاد درد و ناراحتی بسیاری از خواهران و برادران خود را نشنویم.»

آگهی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز شنبه ۲۵ دسامبر (۴ دی) در سخنرانی روز کریسمس خواستار تامین واکسن برای فقرا، ایجاد مراقب‌های بهداشتی برای همه و انجام گفت‌وگو در حل مناقشات جهان شد.

این مراسم به دلیل افزایش بی‌سابقه موارد ابتلا به کرونا در ایتالیا به‌صورت محدود برگزار شد.

پاپ فرانسیس در سخنرانی روز کریسمس از درگیری‌های جاری در سوریه، یمن و عراق، تشدید تنش‌ها در اوکراین و اتیوپی و «بحران بی‌سابقه» در لبنان ابراز تاسف کرد.

ما آنقدر به درگیری‌ها عادت کرده‌ایم که اکنون در سکوت از فجایع عظیم عبور می‌کنیم. این خطر وجود دارد که فریاد درد و ناراحتی بسیاری از خواهران و برادران خود را نشنویم.
پاپ فرانسیس

وی گفت: «ما آنقدر به درگیری‌ها عادت کرده‌ایم که اکنون در سکوت از فجایع عظیم عبور می‌کنیم. این خطر وجود دارد که فریاد درد و ناراحتی بسیاری از خواهران و برادران خود را نشنویم.»

او در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش خشونت‌های خانگی در دوران قرنطینه‌ها اشاره و برای افرادی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند دعا کرد. وی گفت: «پسر خدا! زنانی که در این زمانه همه‌گیری خشونت علیه آن‌ها زیاد شده است، تسلی بده و به کودکان خردسال و نوجوانانی که از بدرفتاری و قلدری رنج می‌برند، امید بده.»

وی روز جمعه نیز مراسم عشای ربانی شب کریسمس را در حضور حدود دو هزار نفر در کلیسای سنت پیتر واتیکان برگزار کرد.

فرانسیس در موعظه خود از مومنان خواست تا از فقرا یاد کنند و به آن‌ها احترام بگذارند. وی تاکید کرد که باید به یاد داشت که عیسی مسیح فقیرانه به دنیا آمد.

حدود ۲ هزار نفر در مراسم عصر گذشته شرکت کردند که بسیار بیشتر از ۲۰۰ نفر مجاز در سال ۲۰۲۰ بود، زمانی که ایتالیا به‌خاطر شیوع شدید کرونا در قرنطینه کامل بسر می‌برد.

AP Photo
مراسم عشای ربانیAP Photo

کلیسای سنت‌پیتر گنجایش ۲۰ هزار نفر را دارد اما به دلیل افزایش موارد ابتلا به کرونا در ایتالیا همچنان احتیاط‌ها لازم اعمال می‌شود.

ایتالیا روز جمعه برای دومین روز متوالی شمار ۵۰ هزار و ۵۹۹ مورد ابتلای جدید به کرونا را ثبت کرد و ۱۴۱ مورد فوتی در یک شبانه روز نیز در این کشور گزارش شد.

با ورود سویه اومیکرون به ایتالیا، مقامات واتیکان روز پنجشنبه دستور اجباری شدن واکسن برای تمامی کارکنان واتیکان را اعلام کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاپ از علاقه‌اش به رقص تانگو و نیاز به روابط انسانی سخن گفت

کرونا در آمریکا؛ بیش از ۲۰۰ پرواز شرکت‌های یونایتد و دلتا در شب کریسمس لغو شدند

انقلاب در واتیکان؛ پاپ فرانسیس اجازه داد برای زوج‌های همجنس مراسم مذهبی برگزار شود