پاپ در کمپ پناهجویان در جزیره لسبوس: جلوی غرق شدن تمدن را بگیریم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  AFP
پاپ در میان پناهجویان جزیره لسبوس یونان
پاپ در میان پناهجویان جزیره لسبوس یونان   -  Copyright  AP Photo

پاپ فرانسیس، روز یکشنبه ۵ دسامبر پس از پنج سال به اردوگاه پناهجویان لسبوس بازگشت. پیشوای کلیسای کاتولیک از دولت‌های اروپایی خواست تا با کمک به پناهجویان نه‌تنها جان آن‌ها، بلکه تمدن را نجات دهند.

پاپ فرانسیس در جمع پناهجویان کمپ ماورُوونی گفت: «دریای مدیترانه در حال بدل شدن به گورستان سرد و بی‌نام و نشان آدم‌های بدون اوراق هویت است. از شما خواهش می‌کنم جلوی ویرانی این تمدن را بگیرید.»

حدود ۲هزار و دویست پناهجو در اردوگاه ماورُوونی جزیره لسبوس در انتظار ثبت پناهندگی در یونان هستند. پاپ زمان طولانی را به تبرک پناهجویانی که با وجود تدابیر شدید امنیتی به دیدارش آمده بودند گذراند.

پاپ فرانسیس آرژانتینی به چادر گروهی از پناهجویان رفت. یکی از کودکان را در آغوش گرفت و به آوارگانی که به دیدارش آمده بودند وعده کمک داد. او پس از گوش دادن به اجرای سرود پناهجویان کودک و در حالیکه به شدت منقلب شده بود گفت: «مدیترانه گهواره تمدن‌های بسیاری بود و امروز به آینه دق بدل شده است.»

یونان به همراه ایتالیا، از گذرگاه‌های اصلی پناهجویان خاورمیانه و آفریقا برای ورود به اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. رویکرد سخت‌گیرانه سال‌های اخیر آتن در قبال پناهجویان، به‌ویژه در جزیره سابقا توریستی لسبوس، انتقاد تند نهادهای مدافع حقوق بشر را برانگیخته است.

براساس آمارهای اروپایی، در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۱، بیش از ۱۳۰۰ پناهجو در آب‌های دریای مدیترانه و در رویای رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده اند.