Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سازمان ملل: اتحادیه اروپا مسئول بخشی از مرگ و میر پناهجویان در دریای مدیترانه است

نجات پناهجویان در دریای مدیترانه
نجات پناهجویان در دریای مدیترانه Copyright Sergi Camara/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Sergi Camara/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دفتر حقوق بشر سازمان ملل با انتشار گزارشی بی سابقه اتحادیه اروپا را متهم به عاملیت در مرگ پناهجویان در دریای مدیترانه کرد.

آگهی

سازمان ملل با انتشار یک گزارش ۳۷ صفحه ای، در اتفاقی نادر اتحادیه اروپا را متهم به بی عملی در روند نجات جان پناهجویان در دریای مدیترانه، مقصر در بخشی از مرگ این مهاجران به دلیل ممانعت از تلاش های نجات بشردوستانه و فشارها برای برگشت پناهجویان به سواحل لیبی کرد.

هزاران پناهجوی آفریقایی سالانه سفرهای طولانی و خطرناک دریایی را از طریق لیبی به اروپا انجام می دهند و اغلب در جستجوی زندگی بهتر سوار قایق های کوچک و بادی می شوند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل در این گزارش اروپا را مسئول «بی توجهی کشنده» خواند و نوشت که میزان مرگ و میر در حال افزایش است و تنها در سال جاری میلادی دست کم ۶۳۲ نفر در این مسیر کشته شده اند.

به گفته سازمان ملل متحد این اتفاق «یک فاجعه انسانی در مقیاس گسترده» است.

در بخش مهمی از این گزارش می خوانیم که :‌ « عدم حمایت از مهاجران یک ناهنجاری غم انگیز نیست، بلکه نتیجه تصمیم و اعمال سیاست های مشخص مقامات لیبی و همچنین کشورها و نهادهای عضو اتحادیه اروپا است.»

در این گزارش آمده است که «اتحادیه اروپا نه تنها در عملیات جستجوی و نجات رسمی پناهجویان کوتاهی کرده است بلکه دولت های عضو اتحادیه اروپا بصورت جداگانه با توقیف شناورهای پناهجویان و هدف قرار دادن کشتی های نجات داوطلبانه و ایجاد اقدامات اداری و کیفری، از نجات پناهجویانی که در شرایط اضطراری مرگ و زندگی قراردارند، جلوگیری می کند.»

در این گزارش که بین ژانویه ۲۰۱۹ و دسامبر ۲۰۲۰ تنظیم شده است، ۸۰ پناهجویی که مسیر دریای مدیترانه بین آفریقا و اروپا را طی کرده اند مورد مصاحبه قرارگرفته اند.

با توجه به این گزارش، میشل باشله، کمیسر شیلیایی حقوق بشر سازمان ملل خواستار تغییر رفتار و اصلاحات فوری در سیاست های مهاجرتی اتحادیه اروپا شد.

رئیس جمهوری پیشین شیلی به اروپا هشدار داد که همیشه توانایی پیشگیری « از این فاجعه انسانی» وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غرق شدن قایق حامل پناهجویان در نزدیکی جزایر قناری؛ دستکم ۴ نفر جان باختند

سرباز لهستانی که با ضربات چاقوی یک پناهجو در مرز بلاروس مجروح شده بود جان باخت

تبعات قتل پلیس آلمان با چاقو بدست یک افغان؛ برلین مهاجرانی را که تهدید امنیتی باشند اخراج می‌کند