غرق شدن قایق حامل پناهجویان در نزدیکی جزایر قناری؛ دستکم ۴ نفر جان باختند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتقال جسد یکی از پناهجویانی که بر اثر غرق شدن قایق جان باخته‌ است
انتقال جسد یکی از پناهجویانی که بر اثر غرق شدن قایق جان باخته‌ است   -  Copyright  AP Photo

دستکم چهار پناهجو به دنبال غرق شدن قایق حامل آنها در نزدیکی جزایر قناری، متعلق به اسپانیا جان خود را از دست دادند.

یک کودک و یک زن باردار از جمله جان باختگان این حادثه هستند. جزایر قناری به یکی از مقاصد اصلی پناهجویانی تبدیل شده است که به امید زندگی بهتر در قاره اروپا به سفر دریایی پرخطر تن می‌دهند. بنا به گزارش‌ها قایق حامل پناهجویان حدود ساعت ده پنجشنبه شب در نزدیکی جزیره لانزاروته غرق شد.

لانزاروته شرقی‌ترین جزیره از جزایر قناری در شمال غربی قاره آفریقا است. انریکه اسپینوسا، مسئول خدمات امدادرسانی جزیره لانزاروته گفت که تعداد سرنشینان قایق حامل پناهجویان ۴۹ نفر بود. به گفته وی، گروهی از رهگذران در ساحل لانزاروته در مجموع موفق به نجات جان ۲۰ مرد، ۱۷ زن و چهار کودک از جمله دو نوزاد شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نجات یافتگان از این حادثه گفته‌اند که قایق حامل آنها حرکت خود را دو روز قبل از نزدیکی شهر طانطان در جنوب مراکش آغاز کرده بود. ساحل نزدیک طانطان در حدود ۲۵۰ کیلومتری شرق جزیره لانزاروته قرار دارد.

همه سرنشینان این قایق پناهجویانی از کشورهای منطقه ساحل آفریقا بودند.

به گفته امدادگران دو قایق دیگر حامل پناهجویان نیزاز شامگاه پنجشنبه تا سحرگاه جمعه به جزایر قناری رسید. به این ترتیب در مجموع ۱۱۰ پناهجو با این دو قایق وارد جزایر قناری شدند.

مهاجرت پناهجویان به جزایر قناری از اواخر سال ۲۰۱۹ و به دنبال کنترل سختگیرانه‌تر در دریای مدیترانه رو به افزایش است. این در حالی است که سفر دریایی از ساحل غرب آفریقا به سمت جزایر قناری با توجه به وضعیت نامناسب قایق‌های حامل پناهجویان و همچنین جریان تند آب اقیانوس اطلس پرخطر محسوب می‌شود.

بنا به اعلام وزارت کشور اسپانیا بیش از ۲۳ هزار پناهجو سال گذشته خود را از قاره آفریقا به جزایر قناری رساندند. این رقم در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۹ از افزایش هشت برابری ورود پناهجویان به این جزایر حکایت دارد.