طالبان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را منحل کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتخابات سال ۲۰۱۹ افغانستان
انتخابات سال ۲۰۱۹ افغانستان   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

یکی از سخنگویان طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت که آن‌ها کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را که در حکومت قبلی ایجاد شده بود منحل کرده‌اند.

علاوه بر کمیسیون مستقل انتخابات، طالبان در هفته گذشته دستور انحلال کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی و دو وزارتخانه یکی برای صلح و دیگری برای امور پارلمانی را صادر کردند.

بلال کریم، معاون سخنگوی حکومت طالبان گفت: «در حال حاضر ما نیازی به وجود و فعالیت این دو وزارتخانه و این کمیسیون نداریم. در صورت نیاز امارت اسلامی می‌تواند آن‌ها را بازگرداند.»

کمیسیون مستقل انتخابات در سال ۲۰۰۶ چند سال پس از سقوط حکومت قبلی طالبان ایجاد شد. نقش آن سازماندهی و نظارت بر انتخابات بود. کمیسیون مستقل انتخابات و کارمندان آن به طور مرتب در دوره فعالیت، هدف حملات طالبان بوده‌اند.

اورنگ زیب که ریاست این کمیسیون تا زمان سقوط حکومت قبلی را بر عهده داشت به خبرگزاری فرانسه گفت: «اگر این نهاد وجود نداشته باشد، من صد در صد مطمئنم که مشکلات افغانستان هرگز حل نخواهد شد چراکه انتخاباتی در کار نخواهد بود.»

وی تصمیمی را که به اعتقاد او با عجله گرفته شده است، محکوم کرد.

حلیم فدایی یکی دیگر از مقامات حکومت قبلی افغانستان گفت که این تصمیم نشان می‌دهد طالبان تغییر نکرده و به دموکراسی اعتقادی ندارد.

او افزود: «آن‌ها قدرت را از طریق گلوله به دست می‌گیرند، نه از طریق صندوق رای.»

طالبان در ۱۵ اوت گذشته قدرت را در دست گرفتند و دولت قبلی تحت حمایت ایالات متحده و متحدانش را سرنگون کردند.

اندکی پس از به دست گرفتن قدرت، طالبان وزارت امور زنان را منحل کرد و وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» جایگزین آن شد.