Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گسترش اومیکرون در جهان؛ ایران مقررات سختگیرانه‌ای برای ورود مسافران وضع کرد

canva.com
canva.com Copyright  Photo
Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس امنیت سلامت بریتانیا در تحقیقات خود دریافت که سیستم ایمنی بدن تنها با دو دُز واکسیناسیون قادر به محافظت در مقابل سویه اومیکرون نیست و تزریق دُز اضافی واکسن‌ها ضروری است. با این وجود حتی با تزریق دُز اضافی نیز بدن قدرت محافظتی خود را پس از حدود ۱۰ هفته بین ۱۵ تا ۲۵ درصد از دست می‌دهد.

آگهی

در پی شیوع جهانی سویه جدید ویروس کرونا موسوم به «اومیکرون» و شناسایی اولین مورد ابتلا در ایران، وزارت کشور ورود «مستقیم و غیرمستقیم» مسافر غیرایرانی را از هشت کشور آفریقایی و چهار کشور اروپایی برای مدت ۱۵ روز ممنوع کرد.

کشورهای آفریقایی این فهرست عبارتند از: بوستوانا، نامیبیا، اسواتینی، لسوتو، زیمبابوه، مالاوی و آفریقای جنوبی.

ورود مسافر غیرایرانی به استثنای دیپلمات‌های خارجی از چهار کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه، نروژ و دانمارک نیز برای مدت ۱۵ روز ممنوع است.

ایران همچنین اعلام کرد که از روز شنبه ۴ دی‌ماه، ورود اتباع خارجی از دیگر کشورها تنها تحت شرایطی از جمله برای دارندگان مدرک اقامت در ایران، روادید تحصیلی، روادید ورود (برای بازرگانان) و دارندگان ویزای سرمایه گذاری، کار یا درمان ممکن است.

شهروندان ایرانی که قصد دارند از کشورهای همسایه وارد خاک ایران شوند نیز باید مدارک بهداشتی معتبری از جمله کارت دو دُز واکسیناسیون یا تست منفی کرونا به همراه داشته باشند و در مبادی ورودی نیز بار دیگر از آنها تست کرونا گرفته خواهد شد.

در این دستورالعمل آمده است که همه اتباع و مسافران مجاز به ورود، باید گواهی دو دُز واکسیناسیون کرونا همچنین نتیجه منفی تست کرونا که حداکثر ۷۲ ساعت قبل از ورود گرفته شده را به همراه داشته باشند.

ایران در حال حاضر با بیش از ۶ میلیون و ۱۷۹ هزار مبتلا، نهمین کشور جهان با بیشترین آمار مبتلایان به کووید۱۹ و سویه‌های آن است. بنا بر اعلام وزارت بهداشت تا کنون بیش از ۱۳۱ هزار بیمار نیز در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

سرعت بالای شیوع اومیکرون در غرب اروپا

تدابیر سختگیرانه برای ورود مسافر به ایران در حالی اتخاذ شده که سویه «اومیکرون» به سرعت در حال شیوع در اروپا است و ابتلای افراد به ویروس کرونا در این قاره بار دیگر رکوردهای جدیدی را به ثبت می‌رساند.

فرانسه روز پنج‌شنبه رکورد «بیش از ۹۰ هزار ابتلا ظرف ۲۴ ساعت» را برای ابتلای روزانه به ویروس کرونا ثبت کرد که از زمان شروع همه‌گیری این ویروس هرگز این سطح از آلودگی روزانه در این کشور سابقه نداشته است. شمار قربانیان کرونا در این روز نیز ۱۷۹ مورد بوده و بیش از ۳ هزار نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های فرانسه تحت نظرند که باعث گردیده فشار مضاعفی بر کادر پزشکی این کشور وارد شود.

در بریتانیا رکورد جدید حدود ۱۲۰ هزار مبتلا در یک‌روز ثبت شد که رشد ۱۳۹ درصدی شمار مبتلایان به کووید۱۹ ظرف دو هفته اخیر را نشان می‌دهد. با این حال دو تحقیق پزشکی در بریتانیا نشان داد با وجود سرعت بالای گسترش این سویه، اومیکرون به اندازه دلتا خطرناک نیست و به همین دلیل افراد کمتری در بیمارستان‌ها بستری هستند.

در ایتالیا بار دیگر استفاده از ماسک در فضاهای عمومی اجباری شد. این کشور نیز در ۲۴ ساعت منتهی به روز جمعه بیش از ۴۴ هزار مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ همچنین ۱۶۸ مورد مرگ را ثبت کرده است. رم همچنین اعلام کرد که در حال حاضر بیش از ۸۷۰۰ نفر در سراسر این کشور به دلیل ابتلا به کرونا و سویه‌های آن بستری هستند که هزار نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

احتمال بستری شدن افراد مبتلا به اومیکرون ۷۰ درصد کمتر از مبتلایان به دلتا است

تحقیقات اخیر آژانس امنیت سلامت بریتانیا نشان داده است که احتمال بستری شدن افراد مبتلا به سویه جدید «اومیکرون» در بیمارستان‌ها ۷۰ درصد کمتر از بیمارانی است که به سویه تهاجمی دلتا مبتلا شده‌اند.

بر اساس گزارش این آژانس، احتمال ابتلا به اومیکرون نیز بین ۳۱ تا ۴۵ درصد کمتر از احتمال ابتلا به سویه دلتا است.

با این وجود در این گزارش آمده است که یافته‌های اخیر را باید نتیجه تجزیه و تحلیل‌های «مقدماتی و غیرقطعی» دانست زیرا در حال حاضر شمار کمی از مبتلایان به اومیکرون در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند و این سویه هنوز در میان سالمندان که بیشتر مستعد ابتلا به گونه حاد کووید۱۹ هستند، گسترش زیادی نیافته است.

نتایج اولیه به دست آمده در تحقیقات این آژانس، با یافته‌های مطالعات پزشکی امپریال کالج لندن و دانشگاه ادینبورگ مطابقت دارد.

آژانس امنیت سلامت بریتانیا همچنین در جریان تحقیقات خود دریافت که سیستم ایمنی بدن تنها با دو دُز واکسیناسیون قادر به محافظت در مقابل سویه اومیکرون نیست و تزریق دُز اضافی واکسن‌ها ضروری به نظر می‌رسد. با این وجود حتی با تزریق دُز اضافی نیز بدن بار دیگر قدرت محافظتی خود را به‌تدریج و پس از حدود ۱۰ هفته بین ۱۵ تا ۲۵ درصد از دست می‌دهد.

بر این اساس وزارت بهداشت بریتانیا به شهروندانش هشدار داد که در جریان جشن‌ها و تعطیلات کریسمس هوشیار باشند و برای محافظت از خود و عزیزانشان توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیمارستان بوستون عمل پیوند قلب یک بیمار را به دلیل واکسینه نشدن لغو کرد

اسپانیا در بحبوحۀ کمبود واکسن ۲.۲ میلیون دُز آسترازنکا به ایران اهدا کرد

رسانه‌های چین دربارۀ ورود بسته‌های پستی آلوده به کرونا به خاک این کشور هشدار دادند