تحقیقات در آمریکا: واکسن‌های کرونا احتمالا بدون دُز سوم در مقابل سویه «اومیکرون» بی‌اثر می‌شوند

canva.com
canva.com Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان دریافته‌اند که سویه «اومیکرون» در مقایسه با سویه‌های قبلی، قدرت عفونت بیشتری دارد و دیگر اینکه قدرت انتقال آن نیز تقریباً دو برابر بیشتر از نوع غالب فعلی یعنی «دلتا» است و به همین دلیل احتمال دارد به زودی سویه «اومیکرون» در جهان شیوع بیشتری یابد.

آگهی

تحقیقاتی که نتایج آن روز سه‌شنبه منتشر شد نشان داد هر سه واکسنی که در ایالات متحده برای مقابله با ویروس کرونا تزریق می‌شوند یعنی واکسن‌های فایزر‌-بیون‌تک، مدرنا و جانسون اند جانسون، در شرایط آزمایشگاهی در برابر سویه جدید «اومیکرون» قدرت محافظتی کمتری دارند و در هر سه نوع آنها نیز تزریق دُز اضافی واکسن باعث شده است که توان تاثیرگذاری واکسن‌ها افزایش یابد.

محققان در بیمارستان عمومی ماساچوست، همچنین دانشگاه هاروارد و دانشگاه‌ ام‌آی‌تی با آزمایش خون دریافت کنندگان این سه واکسن متوجه شدند که خون افرادی که تنها دُزهای عادی این واکسن‌ها را دریافت کرده‌اند (دو دُز واکسن مدرنا و فایزر و یک دُز واکسن جانسون اند جانسون) آنتی‌بادی خنثی‌سازی کمی برای مقابله با سویه جدید «اومیکرون» دارند اما در مقابل، خون افرادی که یک دُز اضافی نیز دریافت کرده‌اند، قدرت خنثی سازی بیشتری را نشان می‌دهند.

دانشمندان همچنین دریافتند که سویه «اومیکرون» در مقایسه با سویه‌های قبلی، قدرت عفونت بیشتری دارد و دیگر اینکه قدرت انتقال آن نیز تقریباً دو برابر بیشتر از نوع غالب فعلی یعنی «دلتا» است و به همین دلیل احتمال دارد به زودی سویه «اومیکرون» در جهان شیوع بیشتری یابد.

این نتایج با سایر مطالعاتی که اخیراً در دیگر مراکز تحقیق انجام شد، مطابقت زیادی دارد.

پیش از این محققان دانشگاه آکسفورد در روز دوشنبه اعلام کرده بودند که بر اساس یافته‌های آنها تزریق دُزهای عادی واکسن‌های ضدکرونا (دو دُز آسترازنکا و فایزر) نمی‌تواند به اندازه کافی بدن را در مقابل سویه «اومیکرون» مقاوم کند.

شرکت‌های فایزر و بیون‌تک نیز هفته گذشته اعلام کرده بودند که تزریق دُز سوم واکسن تولیدی این دو شرکت توانسته است سویه اومیکرون را در شرایط آزمایشگاهی خنثی کند.

دو شرکت دیگر تولیدکننده واکسن‌های ضدکرونا در غرب یعنی مدرنا و حانسون اند جانسون هنوز گزارشی درباره نحوه عملکرد واکسن‌های تولیدی‌شان در مقابل «اومیکرون» منتشر نکرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک تحقیق گسترده در بریتانیا درباره ترکیب واکسن‌های مختلف کرونا منتشر شد

پرونده جدید برای دونالد ترامپ؛ رئيس جمهوری سابق «با کلاهبرداری ارزش دارایی‌های خود را افزایش داده»

چراغ سبز بایدن به تحویل موشک‌های دوربرد «ا‌تکمز» به کی‌یف؛ این موشک‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟