Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتایج یک تحقیق گسترده در بریتانیا درباره ترکیب واکسن‌های مختلف کرونا منتشر شد

تازه‌ترین نتایج مطالعات درباره واکسن‌های ترکیبی منتشر شد
تازه‌ترین نتایج مطالعات درباره واکسن‌های ترکیبی منتشر شد Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک مطالعه گسترده در بریتانیا درباره ترکیب واکسن‌های کووید-۱۹ نشان داد افرادی که واکسن‌های آسترازنکا یا فایزر را به‌عنوان نخستین دُز دریافت کردند و پس از ۹ ماه به آن‌ها واکسن مدرنا تزریق شد پاسخ ایمنی بهتری نشان دادند.

آگهی

نتایج یک مطالعه گسترده در بریتانیا درباره ترکیب واکسن‌های کووید-۱۹ نشان داد افرادی که واکسن‌های آسترازنکا یا فایزر را به‌عنوان نخستین دُز دریافت کردند و پس از ۹ ماه به آن‌ها واکسن مدرنا تزریق شد پاسخ ایمنی بهتری نشان دادند.

متیو اسنیپ، استاد دانشگاه آکسفورد به رویترز گفت: «ما یک پاسخ ایمنی واقعا خوب را در سراسر جهان پیدا کردیم. در واقع این پاسخ ایمنی، بالاتر از حد تعیین شده با دو دُز واکسن آسترازنکا است.»

یافته‌هایی که از دُزهای ترکیبی حمایت می‌کند، می‌تواند این امید را به کشورهای فقیر و در حال توسعه ارائه دهد که در صورت کمبود در عرضه واکسن برنامه تزریق ترکیبی را پیگیری کنند.

اسنیپ گفت: «فکر می‌کنم داده‌های این مطالعه به‌ویژه برای کشورهای با درآمد پایین و متوسط که هنوز در حال تزریق دُز اول واکسن هستند، می‌تواند جالب و ارزشمند باشد.»

ما نشان دادیم که مجبور نیستید همان واکسنی را که در دُز اول تزریق کردید، در دُز دوم نیز دریافت کنید… و اینکه اگر برنامه واکسیناسیون با استفاده از چندین واکسن سریع‌تر انجام می‌شود، این کار اشکالی ندارد
متیو اسنیپ
استاد دانشگاه آکسفورد

وی افزود: «ما نشان دادیم که مجبور نیستید همان واکسنی را که در دُز اول تزریق کردید، در دُز دوم نیز دریافت کنید… و اینکه اگر برنامه واکسیناسیون با استفاده از چندین واکسن سریع‌تر انجام می‌شود، این کار اشکالی ندارد.»

به گفته محققان، اگر واکسن آسترازنکا ابتدا تزریق شود و به دنبال آن فرد بعد از مدت معین، واکسن مدرنا یا نوواوکس دریافت کند، پادتن‌ها و سلول تی [انواع سلول‌های دستگاه ایمنی بدن] بیشتری نسب به دو دُز آسترازنکا تولید می‌شود.

مطالعه روی هزار و ۷۰ داوطلب همچنین نشان داد که تزریق یک دُز واکسن فایزر و سپس واکسن مدرنا در دُز دوم، بهتر از دو دُز واکسن فایزر است. همچنین تزریق واکسن فایزر و سپس نوواوکس آنتی‌‌بادی‌های بالاتری را نسبت به دو دُز واکسن آسترازنکا ایجاد می‌کند. گرچه این مورد آخری نسبت به دو دُز فایزر، پادتن‌های کمتری تولید می‌کند.

طبق مطالعه دانشگاه آکسفورد که در مجله پزشکی لانست منتشر شده است، هیچ نگرانی مبنی بر تزریق واکسن‌های متفاوت از نظر ایمنی وجود ندارد.

بسیاری از کشورها قبل از اینکه داده‌های معتبری در دسترس باشد، ترکیب واکسن‌ها را استفاده کردند.

مدت ایمنی که واکسن‌ها ایجاد می‌کنند تحت بررسی است و دُزهای تقویتی نیز در مطالعات مورد توجه قرار می‌گیرد.

آقای اسنیپ همچنین گفت که این نتایج ممکن است رویکردهای جدیدی برای ایمن‌سازی در برابر سایر بیماری‌ها ایجاد کند.

این مطالعه همچنین نشان داد که تزریق یک دُز واکسن آسترازنکا و به دنبال آن واکسن‌های فایزر یا مدرنا و یا نوواوکس می‌تواند پاسخ ایمنی قوی‌ای را ایجاد کند که مطابق یافته‌های ژوئن گذشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحقیقات در آمریکا: واکسن‌های کرونا احتمالا بدون دُز سوم در مقابل سویه «اومیکرون» بی‌اثر می‌شوند

دانشمندان: قرص شرکت مِرک شاید به پیدایش سویه‌های جدید کرونا کمک کرده باشد

شناسایی نخستین مورد ابتلا به سویه بسیار جهش یافته ویروس کرونا در کانادا