سویه جهش‌یافتۀ «اومیکرون» تا کنون در چه کشورهایی دیده شده است؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
canva.com
canva.com   -   کپی رایت  Photo

تنها یک هفته پس از شناسایی یکی از سویه‌های جهش یافته ویروس کرونا موسوم به «اومیکرون» که سازمان جهانی بهداشت آن را در گروه سویه‌های «نگران کننده» طبقه‌بندی کرده است، دهها کشور در سراسر جهان از کشف این سویه در میان مبتلایان به کرونا خبر داده‌اند.

در حالی که این امیدواری وجود داشت که با افزایش سرعت واکسیناسیون عمومی در سراسر جهان سرانجام زندگی‌ها به وضعیت نرمال برگردد، سرعت بالای شیوع این سویه باعث گردید تا بار دیگر کشورها به فکر بستن مرزها و تشدید محدودیت‌های اجتماعی بیفتند.

جهش جدید که به طور بالقوه قابل انتقال است، اولین بار در آفریقای جنوبی کشف شد و از آن زمان در چند کشور دیگر نیز شناسایی شده که آخرین به‌روز رسانی‌ها تا اول دسامبر به شرح زیر است:

استرالیا: ۷ مورد

اتریش: ۱ مورد

بلژیک: ۱ مورد

بوتسوانا: ۱۹ مورد

برزیل: ۲ مورد

کانادا: ۶ مورد

جمهوری چک: ۱ مورد

دانمارک: ۴ مورد

فرانسه: ۱ مورد (در جزیره ریونیون)

آلمان: ۹ مورد

هنگ کنگ: ۴ مورد

هند: ۲ مورد

اسرائیل: ۴ مورد

ایتالیا: ۹ مورد

ژاپن: ۲ مورد

هلند: ۱۶ مورد

نیجریه: ۳ مورد

نروژ: ۲ مورد

پرتغال: ۱۳ مورد

عربستان سعودی: ۱ مورد

آفریقای جنوبی: ۷۷ مورد

کره جنوبی: ۵ مورد

اسپانیا: ۲ مورد

سوئد: ۳ مورد

بریتانیا: ۲۲ مورد

ایالات متحده: ۱ مورد

امارات عربی متحده: ۱ مورد

درباره کشور ایران، وزیر بهداشت در آخرین اظهارنظر خود اعلام کرد که هنوز موردی از سویه «اومیکرون» در کشور شناسایی نشده است. با این وجود بهرام عین اللهی در سخنان روز یکشنبه خود گفت که مقامات بهداشت در حال رصد این ویروس هستند.

ایران هچنین از روز شنبه ۲۷ نوامبر (۶ آذر) پرواز هواپیماها از مبدا شش کشور آفریقایی که بیشترین شمار مبتلایان را دارند، شامل آفریقای جنوبی، بوتسوانا، نامیبیا، زیمبابوه، لسوتو و اسواتینی، ممنوع کرد.